Ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza i ocieplenie dachów - zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi informacjami dotyczącymi ociepleń poddaszy i ociepleń dachów.

Ocieplenie poddasza i dachów – poradnik inwestora

Nasza firma zajmuje się sprzedażą profesjonalnych maszyn i materiałów do izolacji termicznych. W trosce o zadowolenie naszych Klientów dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta była atrakcyjna i konkurencyjna.

W chwili obecnej sieć wykonawców współpracujących z firmą Derowerk wykonuje na terenie całego kraju prace takie jak:

  • ocieplenie domu,
  • ocieplenie poddasza,
  • ocieplenia dachu,
  • docieplanie budynków oraz
  • docieplanie stropodachów.

Wybór naszego autoryzowanego wykonawcy to gwarancja profesjonalnego wykonania przy użyciu najlepszych materiałów i sprzętu wysokiej jakości. Przy dociepleniach dachów i poddaszy sięgamy po nowoczesny i skuteczny granulat Ekovilla, który zapewnia dużo wyższą skuteczność niż wełna mineralna.

Współpracujące z nami firmy instalacyjne posługują się nowoczesnym sprzętem do wdmuchiwania granulatu oraz świadczą usługi na poziomie europejskim. Dokładamy wszelkich starań, by jakość naszych produktów oraz ostateczny efekt pracy spotkał się z państwa gorącą aprobatą.

Naszym Klientom służymy doradztwem z zakresu systemów dociepleń603 914 083

OCIEPLENIE PODDASZA - CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Dokładne i szczelne ocieplenie połaci dachu wysokiej jakości materiałem izolacyjnym decyduje o komforcie mieszkania na adaptowanym poddaszu. Izolacja termiczna dachu ma wpływ na wielkość rachunków za ogrzewanie, na komfort akustyczny pomieszczeń, trwałość konstrukcji dachu i wpływa na zdrowie mieszkańców.

Niewłaściwie ocieplony dach i źle zaizolowane poddasze jest źródłem wielu problemów.

  • Zimą są to wysokie rachunki za ogrzewanie i utrzymujące się niskie temperatury na poddaszu.
  • Latem z kolei na takich poddaszach jest gorąco. Dodatkowo, przez cały rok towarzyszy nam hałas.

Wadliwa izolacja i błędnie zastosowane folie paroizolacyjne doprowadzają do rozwoju pleśni i grzybów. Jest to zagrożenie dla mieszkańców i trwałości budynku.

Prawidłowe ocieplenie poddasza materiałem izolacyjnym przyjaznym dla środowiska oszczędzi Wasze pieniądze wydawane na ogrzewanie, da ochłodę w największe upały, odetnie pomieszczenia od hałasów zewnętrznych, tworząc oazę spokoju. Wybór materiału celulozowego na ocieplenie poddasza sprawi ponadto, że dach będzie dobrze zabezpieczony przed rozwojem grzybów i pleśni. Będzie służył mieszkańcom przez wiele lat, a w razie pożaru celuloza Ekovilla skutecznie powstrzyma rozprzestrzenianie się ognia, chroniąc drewniane elementy konstrukcji nośnej.

Reasumując, ograniczenie kosztów na cele grzewcze oraz poprawa akustyki pomieszczeń to nie jedyne efekty wykonania ocieplenia, jakich świadomy inwestor powinien oczekiwać. Równie ważna jest ochrona przed przegrzewaniem poddasza latem, ochrona konstrukcji drewnianych przed szkodami powodowanymi wilgocią i bezpieczeństwo pożarowe.

OCIEPLENIE PODDASZA - JAKĄ METODĘ MONTAŻU I JAKI MATERIAŁ IZOLACYJNY WYBRAĆ?

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - welna mineralna w dachu - derowerk

Rynek oferuje szeroki wybór materiałów izolacyjnych. Wśród najpopularniejszych wymienić należy: celulozę w formie puszystego granulatu (instalowaną metodą wdmuchiwania), wełnę szklaną, skalną i styropian w płytach.

Zwróć uwagę, czy materiał, który wybierasz, posiada certyfikat CE. Jest to jedyna gwarancja, że izolacja spełnia deklarowane przez producenta właściwości.

O skuteczności termoizolacji i dźwiękoizolacji decydują parametry i grubość warstwy izolacyjnej oraz dokładność jej montażu. Największy wpływ na dokładność ma metoda, z jaką ocieplenie jest wbudowane w połać dachu i związany z nią materiał izolacyjny.

Ocieplając poddasze można pracowicie, długotrwale i mozolnie docinać płyty, dopasowując je do szerokości krokwi i kształtu ich powierzchni. Nasza wieloletnia praktyka wykonawcza i ilość zrobionych przez nas poprawek izolacji wbudowanych w ten sposób dowodzi, że nie da się uniknąć błędów instalacji.

Jak ocieplić poddasze?

Ocieplenie można wykonać samemu. Można także zatrudnić ekipę fachowców, jednak przy licznej grupie trudno dopilnować jakości robót. Tak czy owak wybierając na ocieplenie poddasza materiał w płytach nie unikniemy strat materiału i powtarzających się błędów w postaci nieszczelności i niedopasowania izolacji. Niewłaściwe zamocowanie płyt z wełny mineralnej w ocieplanym dachu sprawia, że po kilku latach osuwają się, powodując nieszczelności w warstwie ocieplenia.

Oznacza to marnotrawienie pieniędzy w trakcie budowy i w czasie użytkowania poddasza.

Wadą poddaszy ocieplonych wełną mineralną są szczeliny między izolacją a konstrukcją dachu i między łączeniami płyt. Pogarsza to izolacyjność przegrody. Szczeliny wielkości 1 milimetra mogą nawet 4-krotnie zwiększyć straty ciepła. Metoda wdmuchiwania gwarantuje szczelne wypełnienie docieplanych przestrzeni poddasza. Włókna celulozowe wdmuchiwane są pod ciśnieniem i docierają do miejsc, które byłyby trudne do prawidłowego ocieplenia inną metodą. Wdmuchiwany materiał zachowuje ciągłość warstwy izolacyjnej. Eliminuje to powstawanie mostków termicznych odpowiedzialnych za nadmierne straty ciepła.

Korzystniej jest ocieplić poddasze granulatem do wdmuchiwania, np.: izolacją celulozową Ekovilla. Dwuosobowa ekipa wyposażona w agregat w ciągu 1-2 dni robót ociepli całe poddasze.

Celuloza to ekologiczny materiał, uzyskany w procesie recyklingu makulatury gazet codziennych. Jako ocieplenie poddasza instalowany jest metodą wdmuchiwania. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda ocieplania dachu, stosowana od ponad 30 lat w całej Europie, od ponad 100 lat znana na świecie.

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - ocieplenie poddasza celuloza metoda wdmuchiwania - derowerk
Sposób instalacji izolacji wdmuchiwanych

Ekovilla trafia na miejsce budowy zapakowany w 14 kg worki. Skompresowany materiał jest następnie rozdrabniany i napowietrzany w maszynie do wdmuchiwania. Jego ostateczne rozwłóknienie i napowietrzenie zachodzi w wężach instalacyjnych, którymi materiał dostarczany jest z maszyny wdmuchującej bezpośrednio do przegrody ocieplanego dachu czy ścianki kolankowej. Pęd powietrza unoszący materiał w wężach do wdmuchiwania nadaje prędkości włóknom. Dzięki temu wszystkie zakamarki, nawet w niewidocznej części przegrody dachu są szczelnie wypełniane izolacją termiczną.

Ekovilla posiada certyfikat CE i jest produkowany zgodnie z Europejską Oceną Techniczną 09/0081. Producent gwarantuje osiągnięcie wszystkich deklarowanych parametrów materiału. Wartości deklarowane w Europejskiej Ocenie Technicznej są ważne dla całego zakresu gęstości użytkowych Ekovilla: od 26 do 65 kg/m3 i dla wszystkich zastosowań. Kontrola parametrów materiału jest prowadzona w sposób ciągły, a zapisy Oceny Technicznej potwierdzone są przez tysiące dotychczas przeprowadzonych badań.

Celuloza Ekovilla posiada wyjątkowe parametry materiałowe:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła λd 0,038 W/m*K. Ekovilla skutecznie ogranicza straty ciepła w mieszkaniach już przy minimalnych grubościach warstwy.
  • wysokie ciepło właściwe tworzy przyjazny mikroklimat wnętrz w miesiącach letnich i zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń.
  • optymalna oporność na przepływ powietrza r > 6kPa sprawia, że materiał jest rewelacyjnym izolatorem akustycznym. Dodatkowo uszczelnia budynek na przenikanie powietrza, zapobiegając przewiewom i przedmuchom, dzięki temu poprawiając komfort mieszkania na poddaszu.
  • klasa reakcji na ogień to B-s2, d0. Nie rozprzestrzenia ognia, w razie pożaru ulega zwęglaniu, chroniąc drewnianą konstrukcję nośną.
  • materiał posiada gwarancję minimum 50 lat trwałości użytkowej
Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - wdmuchiwanie celulozy efekt - derowerk

Materiał Ekovilla w ociepleniu poddasza jest wyjątkowo lekki i nie obciąża konstrukcji. Nadmuchany na podłogę nieużytkowego poddasza materiał waży 26 kg/m3. Ocieplając połać dachu o nachyleniu powyżej 10°, materiał zagęszczany jest do 47 kg/m3. Dzięki temu nie osiądzie w przegrodzie i przez minimum 50 lat będzie prawidłowo wypełniał swoją funkcję ocieplenia poddasza.

Usługi ociepleń dachów metodą wdmuchiwania świadczą jedynie wyspecjalizowane firmy wykonawcze. Dysponują odpowiednim zapleczem maszyn do wdmuchiwania i końcówek wdmuchujących, które ułatwiają prawidłowe ocieplenie skosów poddasza. Maszyny do wdmuchiwania powinny być oznaczone CE i umożliwiać sterowanie ilością powietrza i materiału. Dzięki temu wykonawca kontroluje gęstość objętościową wdmuchiwanej izolacji i może rzetelnie wykonać zlecone ocieplenie poddasza. Wśród różnych producentów urządzeń wdmuchujących, zdecydowanym liderem jakości są agregaty firmy X-Floc GmbH, która wspólnie z ośrodkami naukowymi w Niemczech prowadzi zaawansowane badania nad technologią wdmuchiwania ociepleń. Derowerk jest autoryzowanym przedstawicielem X-Floc na Polskę.

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - maszyna do wdmuchiwania ocieplen Minifant M99 DS - derowerk

Przeszkolone przez Derowerk firmy ociepleniowe posiadają certyfikat autoryzowanego wykonawcy. Sprawdź, kontaktując się z Derowerk, czy firma instalacyjna znajduje się na liście licencjonowanych wykonawców.

Współpracujący z nami fachowcy dysponują maszynami do wdmuchiwania spełniającymi standardy europejskie, a jakość ich pracy jest weryfikowana.

W JAKIEJ KONSTRUKCJI DACHU MOGĘ UŻYĆ CELULOZY EKOVILLA JAKO OCIEPLENIA PODDASZA?

Materiał Ekovilla od ponad 30 lat wykorzystywany jest do ociepleń poddaszy i dachów o różnorodnej konstrukcji.

Przekroje połaci dachowych prezentowanych na naszej stronie internetowej są jedynie małą częścią bogactwa europejskich doświadczeń w wykorzystaniu celulozy Ekovilla jako ocieplenia poddasza. 

Nie ma znaczenia, czy dopiero stawiasz budynek pasywny lub niskoenergetyczny, czy też chcesz docieplić poddasze już użytkowanego budynku – największe korzyści osiągniesz stosując izolację celulozową Ekovilla.

Wdmuchiwanie izolacji granulowanej można wykonywać na różnych etapach budowy i użytkowania domu. Jedynym ograniczeniem celulozy Ekovilla jest konieczność stworzenia zamkniętej przegrody w połaci dachów skośnych. Przegrodę taką tworzy np.: folia wstępnego krycia przybita do krokwi od strony zewnętrznej i folia parochronna, przyklejona taśmą dwustronną do stelaża pod płytę kartonowo-gipsową.

Poniżej analizujemy przypadki szczególne, które najczęściej budzą wątpliwości. Jeśli chciałbyś zweryfikować parametry cieplno-wilgotnościowe konstrukcji swojego poddasza, skontaktuj się z Derowerk.

a) ocieplenie dachu krytego papą na deskowaniu

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - ocieplenie dachu z papa na deskowaniu - derowerk

W dachu krytym papą celuloza Ekovilla wdmuchiwana jest bezpośrednio pod deskowanie. Między izolacją a deskowaniem nie stosujemy szczeliny wentylacyjnej. Dzięki właściwościom higroskopijnym celuloza potrafi bowiem zakumulować nadmiar pary wodnej, która wnika do przegrody. W efekcie kondensacja wilgoci nie następuje lub jest znacznie opóźniona.

W dachu zamkniętym od zewnątrz papą na deskowaniu można zastosować różne okładziny wewnętrzne. W wielu budynkach w Polsce spotkamy płytę g-k czy warstwy paroizolacyjne w postaci płyty OSB lub folii parochronnej o stałym oporze dyfuzyjnym. Konstrukcje takie ocieplone celulozą Ekovilla niejednokrotnie znakomicie się sprawdzają. 100% gwarancji trwałości konstrukcji i jej szczelności na przenikanie powietrza osiągniemy dopiero wtedy, kiedy od wewnątrz zastosujemy folię parochronną aktywną. Wtedy, praktycznie niezależnie od lokalnych warunków klimatycznych, stopnia nasłonecznienia dachu i temperatur zewnętrznych folia aktywna zapewnia prawidłowy proces wysychania przegrody.

Jeżeli Twój dach wykończony jest płytą OSB lub zamknięty folią parochronną o stałym oporze dyfuzyjnym, skontaktuj się z nami w celu sprawdzenia prawidłowości konstrukcji.

Zobacz, jak wygląda profesjonalne ocieplenie poddasza krytego papą na deskowaniu.

b) ocieplenie poddasza z folią parochronną

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - wdmuchiwanie ocieplenia w dachu - derowerk

Metoda wdmuchiwania wbrew powszechnym obawom inwestorów nie wymaga całkowitego wykończenia skosów poddasza. Kiedy położona jest już warstwa wstępnego krycia na dachu, od wewnątrz możemy zastosować dowolną okładzinę, która stworzy nam zamkniętą przestrzeń, np. płytę OSB, g-k czy folię parochronną.

Ze względu na szczelność powietrzną budynku i kontrolę przepływu pary wodnej zalecamy zastosowanie folii parochronnej Siga Majpel (w dachach, w których zastosowano membranę paroprzepuszczalną) lub folii parochronnej Siga Majrex (w dachach krytych np. papą na deskowaniu). Osiągniemy wtedy szczelność budynku na przenikanie powietrza, zmniejszymy straty ciepła, poprawimy komfort mieszkania i ograniczymy ryzyko powstania szkód budowlanych. Montując folię Siga Majpel lub Majrex możemy wykonać ocieplenie zanim w pełni zaadaptujemy poddasze. Folię można montować bezpośrednio do krokwi bądź do stelaża g-k.

Do przegrody tłoczony jest materiał i powietrze. Na czas wdmuchiwania konieczne jest przygotowanie roboczego stelażu z łat drewnianych, które usztywni folię i przeniesie ciężar izolacji.

c) poprawka istniejącego docieplenia poddasza

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - poprawka ocieplenia dachu - derowerk

Panujące na poddaszu zimno, niekomfortowy klimat, a latem wysokie temperatury to tylko niektóre ze skutków wadliwie wykonanej izolacji. Wady izolacji poddaszy to najczęściej niedopasowane płyty z wełny mineralnej, nieprawidłowo ocieplona murłata, niekompletnie wypełnienie przegrody na skutek starzenia się izolacji z wełny mineralnej, mostki termiczne lub niewystarczająca grubość izolacji. Konieczna jest naprawa tych wad.

Materiał Ekovilla instalowany metodą wdmuchiwania jest niezastąpiony przy wykonywaniu poprawek istniejącej izolacji. Materiał wdmuchiwany pod ciśnieniem dociera w każdy zakamarek. Wypełnia istniejące pustki i uszczelnia warstwę izolacji. Wykonując taką poprawkę nie trzeba usuwać okładziny wewnętrznej. Wystarczy wykonać kilka otworów niedużej średnicy. Często można też dostać się do przegrody od strony dachu, np. zdejmując jedynie kilka dachówek. Dzięki temu w ogóle nie naruszamy wewnętrznej okładziny poddasza.

d) poddasze nieużytkowe - ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją

Ocieplenie poddasza i dachu - kompendium - ocieplenie poddasza nieuzytkowego - derowerk

Nad pomieszczeniami mieszkalnymi często znajduje się poddasze bez określonej funkcji użytkowej. Nie ma znaczenie, czy strop jest konstrukcji drewnianej, czy betonowej. W każdym wypadku zastosowanie izolacji Ekovilla oznacza maksimum korzyści dla inwestora.

Jednolitą warstwą przykrywamy całą powierzchnię stropu. Ekovilla w takim zastosowaniu jest wyjątkowo lekkim i skutecznym izolatorem. Ponieważ między warstwami celulozy nie ma żadnych spoin, uzyskujemy jednorodną i szczelną warstwę izolacji termicznej.

Planując przeznaczenie tak ocieplonego strychu na składzik, możemy pokusić się o przygotowanie podłogi z płyt OSB ułożonych na legarach drewnianych lub na specjalistycznych belkach dwuteowych, ograniczających mostki cieplne. Zwiększymy izolacyjność cieplną i będziemy mogli swobodnie się poruszać po całej powierzchni strychu.

JAKA GRUBOŚĆ IZOLACJI BĘDZIE WYSTARCZAJĄCA?

Najważniejszym punktem odniesienia dla planowanej grubości warstwy izolacji są obowiązujące w Polsce przepisy techniczno-budowlane. Ponieważ w latach 2014-2019 minimalne współczynniki przenikania ciepła dla dachów są zaostrzane, przygotowaliśmy raport ułatwiający poruszanie się po tych zmianach.

CHCĘ DOCIEPLIĆ PODDASZE CELULOZĄ EKOVILLA. JAK MOGĘ ZNALEŹĆ WYKONAWCĘ?

Skontaktuj się z biurem Derowerk, Twoje zapytanie zostanie skierowane do regionalnego wykonawcy ociepleń Ekovilla. Pomożemy wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania celulozy, szczelności powietrznej i izolacyjności termicznej poddaszy.

ZAPRASZAMY DO DEROWERK