Izolacja Termiczna

Jak zaprojektować izolację termiczną w budynku?

Jakie ocieplenie będzie najskuteczniejsze?

Najlepsza Celuloza na rynku
Celuloza Isocell For You Derowerk
Izolacja termiczna
Izolacja termiczna
Izolacja termiczna

Izolacja termiczna budynku jednorodzinnego i wielolokalowego

Każdy budynek całoroczny wymaga ocieplenia. Im bardziej skomplikowana jest jego bryła, tym staranniej trzeba zaplanować izolację termiczną.

Jaki wybrać materiał izolacyjny?  Jaką metodą wykonać ocieplenie? Nawet jeśli kupujemy gotowy projekt architektoniczny z katalogu, warto skonsultować opcje termoizolacji z inżynierem budowlanym i/lub audytorem energetycznym (dysponującymi wiedzą merytoryczną i oprogramowaniem do obliczeń zapotrzebowania energetycznego budynku i szacowania warunków wilgotnościowych).

Warto zrobić to zanim postawimy dom czy blok mieszkalny. Może się okazać, że zmiana zaplanowanego wstępnie systemu ocieplenia przez lata będzie generować wyższe oszczędności na rachunkach za ogrzewanie a także chronić konstrukcję budynku przed biodegradacją.

Co trzeba brać pod uwagę przy wyborze materiału termoizolacyjnego?

1. Parametry materiału izolacyjnego:

  1. współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) – im niższy, tym lepiej – np. dla celulozy Isocell For You λD = 0,037 W/(m·K).
  2. ciepło właściwe materiału, które wpływa na komfort życia, zarówno zimą, jak i latem; dla celulozy Isocell For You udokumentowany parametr c = 2,15 kJ/(kg·K)
  3. stopień przewiewności danego materiału, na który wpływa jego struktura (np. charakter struktury włókien celulozy Isocell For You niweluje nieprzyjemne przewiewy)
  4. parametry izolacji akustycznej – wysokie parametry izolacji akustycznej pozwalają osiągnąć efekt „2 w 1”, czyli ocieplenia z wyciszeniem. Np. wełna celulozowa Isocell For You na stropie budynku parterowego lub w skosach poddasza niweluje dźwięki miasta, wycia wiatru, opadów gradu czy ulewnego deszczu.
  5. żywotność materiału izolacyjnego, czyli jego minimalną trwałość użytkową (dla celulozy Isocell For You jest to 50 lat)
  6. przyjazność materiału dla ludzi i środowiska

Wszystkie parametry materiału izolacyjnego powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i aprobatami technicznymi.

2. „Kompatybilność” z technologią, w której zbudowany jest budynek

To – w skrócie – spójność materiałów ociepleniowych z koncepcją projektową i ze standardem energetycznym, jakiego oczekujemy oraz planowaną długowiecznością domu.

3. Rodzaj konstrukcji dachowej

Izolacja termiczna przegród dachowych ma ogromne znaczenie dla bilansu energetycznego budynków.

Poprawna termoizolacja musi uwzględniać rodzaj konstrukcji dachowej:

  1. W przypadku konstrukcji zamkniętych dyfuzyjnie (np. papa na deskowaniu, dach o odwróconym układzie warstw), najlepiej zastosować higroskopijny materiał izolacyjny (np. wełnę celulozową Isocell For You, która będzie czasowo magazynować wilgoć, chroniąc drewniane elementy konstrukcji przed biodegradacją). Takie rozwiązanie koniecznie należy wykonać w połączeniu z aktywnymi foliami paroizolacyjnymi (np. SIGA Majrex® lub isocell airstop diva). Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczne odparowywanie wilgoci, bez ryzyka kondensacji w warstwie ocieplenia i na elementach konstrukcyjnych.
  1. W przypadku konstrukcji otwartych dyfuzyjnie, wełna celulozowa Isocell For You – poza skuteczną izolacją cieplną (dzięki wysokim parametrom lambda i ciepła właściwego), dodatkowo będzie wspierać utrzymanie optymalnego mikroklimatu wnętrz i zabezpieczać drewniane elementy konstrukcyjne dachu przed destrukcją biologiczną. Dachy o konstrukcji otwartej dyfuzyjnie wystarczy zabezpieczyć przed wilgocią np. opóźniaczem pary wodnej SIGA Majpell 5 lub folią paroizolacyjną isocell airstop sd 18

4. Liczba kondygnacji

Ocieplenie domu parterowego

W domach parterowych należy ocieplić strop nad ogrzewanymi przestrzeniami mieszkalnymi – jest to najbardziej efektywny sposób ocieplenia domów bez użytkowego poddasza. Swobodny nadmuch wełny celulozowej Isocell For You na strop pozwala na doskonałe ocieplenie i zarazem wyciszenie domu od góry. Dodatkowym efektem jest brak przykrych przewiewów, ponieważ wielokierunkowo łączące się włókna celulozowe szczelnie wypełniają przestrzeń nad stropem, nie dopuszczając do przeciągów.

Ocieplenie domu z poddaszem użytkowym

W domu z poddaszem użytkowym należy ocieplić skosy poddasza i ew. strop nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Jak ocieplić skosy poddasza? Zarówno w nowych, jak i już funkcjonujących domach (w których izolacja termiczna jest niezadowalająca), w skosy poddasza warto wdmuchnąć wełnę celulozową Isocell For You. Bardzo dobre parametry tego materiału i szczelne wypełnienie przegrody eliminuje mostki termiczne i zabezpiecza poddasze przed chłodem z zewnątrz. Latem z kolei dzięki celulozowej izolacji na poddaszu jest znacząco chłodniej. Wpływa na to zarówno wysokie ciepło właściwe celulozy Isocell For You, jak i zjawisko przesunięcia fazowego, dzięki któremu ciepło skumulowane w warstwie izolacji oddawane jest po upływie kilku godzin i pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury na poddaszu mimo dobowych wahań na zewnątrz.

Ocieplenie budynku wielolokalowego

Wielopiętrowe, wielolokalowe budynki mieszkalne, mają zazwyczaj dachy w konstrukcji stropodachu wentylowanego. Tę trudną do zaizolowania, ciasną przestrzeń, najlepiej ocieplać maszynowo metodą wdmuchiwania celulozy (Isocell For You). Zobacz, jak przebiega montaż wdmuchiwanego ocieplenia. I sprawdź, jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń.

5. Stopień szkodliwości materiału izolacyjnego dla środowiska naturalnego.

Spośród dostępnych na rynku materiałów ociepleniowych, dzięki którym możemy oszczędzać energię grzewczą, warto postawić na te, które są najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Sprawdź, jak popularne materiały termoizolacyjne wypadają w klasyfikacji pro-ekologicznej.

Badania wykazały, że celuloza (Isocell For You), jest najbardziej przyjaznym środowisku izolatorem. Potwierdza to międzynarodowy certyfikat NaturePlus.

6. Kształt dachu.

Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym bardziej kłopotliwe może być jego ocieplenie stałokształtnymi matami izolacyjnymi. Ciasne szczeliny, wąskie przejścia i narożniki sprawiają, że najlepiej zainstalować tam materiał termoizolacyjny w postaci luźnych włókien. Metoda wdmuchiwania pozwala dotrzeć do najwęższych, najtrudniejszych przestrzeni.

Oczywiście izolowanie wełną celulozową przynosi doskonałe efekty również w przypadku dachów o prostszej konstrukcji.

Jeśli budynek jest dobrze zaprojektowany i ocieplony, będzie sprawnie działał przez całe dziesięciolecia. Jednak jeśli zdarzą się błędy projektowo-wykonawcze, źle izolowany budynek można uratować.

Celuloza zapakowana
Logo Isocell For You
Instrukcja-Czyste-Powietrze-derowerk

Zadzwoń i zamów: +48 42 636 12 54 lub +48 42 630 62 84

aaa