Jak sprawić, by dobre okna służyły nam przez całe lata?

Przeciwdziałamy smogowi poprzez szczelny montaż okien

Derowerk, wyłączny dystrybutor systemu szczelności powietrzno-wiatrowej SIGA na Polskę | Derowerk

Derowerk, wyłączny dystrybutor systemu szczelności powietrzno-wiatrowej SIGA na Polskę.

Jak zamontować je w sposób szczelny i ciepły? Jak dzięki temu oszczędzać na kosztach ogrzewania, dbać o środowisko, unikać przeciągów i chronić się przed szkodami budowlanymi?

Ciepłe, szczelne okna są jednym z kluczowych czynników efektywności energetycznej budynków. Poniżej prezentujemy zasady ciepłochronnego i trwałego montażu okien, z wykorzystaniem innowacyjnych taśm szwajcarskiej firmy SIGA.

Większa świadomość = większe oszczędności

W Zachodniej Europie ciepły i szczelny montaż jest stosowany od lat – to oczywista praktyka, znacząco podwyższająca izolacyjność połączeń dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu warstwy izolacji cieplnej wokół okna.
Ekologia i energooszczędność to już nie tylko hasła, ale systemowe działania. Od stycznia 2017 r. współczynnik przenikania ciepła U dla okien wynosi 1,1 W/(m2·K), a od 2021 r. ma mieć wartość 0,9 W/(m2·K). Użycie taśm montażowych pozwala spełnić te wymagania i jest obligatoryjne już teraz1.

Zgodnie z obowiązującymi normami, okna muszą być instalowane z użyciem taśm montażowych, gwarantujących trwałość i szczelność połączeń. Wytyczne dotyczące montażu stolarki otworowej określa instrukcja Instytutu Techniki Budowlanej2.

Inż. Artur Dopadlik z firmy Derowerk (wyłącznego dystrybutora firmy SIGA na Polskę), obserwuje wśród firm wykonawczych zajmujących się montażem stolarki otworowej tendencję do wydłużania okresu gwarancji na montaż okien.

„Kiedy w grze przetargowej dla dużych inwestycji liczą się terminy udzielanych gwarancji, wówczas wykonawcy robią wszystko, by efekty ich pracy były naprawdę trwałe, a inwestor osiągnął planowaną szczelność, energooszczędność i pewność, że nie będzie musiał wykładać pieniędzy na naprawy. Koszt zakupu wszystkich membran i taśm paroprzepuszczalnych SIGA w skali inwestycji, która z założenia jest długoterminowa, jest po prostu jedną z oczywistych pozycji w kosztorysie. Opłaca się zwiększyć szczelność połączenia o 75%3 i zabezpieczyć się przed szkodami budowlanymi. Taśmy SIGA się nie starzeją (dlatego nie mają oznaczonego terminu ważności), a to gwarantuje zachowanie ich parametrów, trwałość, szczelność i oszczędności w całym cyklu życia nieruchomości”.

Artur Dopadlik

inż. Artur Dopadlik,
doradca techniczno-handlowy z firmy Derowerk,
specjalizującej się w ekologicznym ocieplaniu
i zapewnieniu szczelności powietrznej budynków.

Jak zapewnić szczelność montażu okna?

Sama pianka nie wystarczy4 (choćby „fachowiec” twierdził inaczej i miał milion argumentów na potwierdzenie swojej tezy).

Konieczne jest zastosowanie specjalistycznych taśm montażowych, chroniących warstwę izolacji wokół okna przed wiatrem, wodą opadową i wilgocią z zewnątrz, a także przed wilgocią z wnętrza pomieszczenia, pochodzącą z naturalnych czynności bytowych (np. oddychania mieszkańców, gotowania czy suszenia).

Uszczelnienie miejsca styku okna ze ścianą dzięki zabezpieczeniu warstwy izolacji cieplnej, obejmuje zastosowanie dwóch warstw: wewnętrznej paroszczelnej i zewnętrznej paroprzepuszczalnej.

Na zdjęciach prezentujemy wybrane zastosowania taśm FENTRIM firmy SIGA.

Fot. Wykańczanie narożników okiennego fartucha z taśmy FENTRIM do zapewnienia szczelności powietrznej od wewnątrz.

Przykład ukształtowania taśmy FENTRIM w narożniku okna, zapewniający szczelność od wewnątrz.

Wykańczanie narożników uszczelniających od wewnątrz taśmami FENTRIM przy montażu okien umieszczonych w połowie grubości ściany.
Przykład wykończenia dolnego narożnika okna taśmą FENTRIM.
Szybkie uszczelnianie okna wystającego do wewnątrz taśmą FENTRIM i efekt końcowy tego zabezpieczenia.
Szybkie uszczelnianie okna wystającego do wewnątrz taśmą FENTRIM i efekt końcowy tego zabezpieczenia.

Szybkie uszczelnianie okna wystającego od wewnątrz taśmą FENTRIM i efekt końcowy.

Profesjonalizm, precyzja i dokładność ekipy wykonawczej to inna kwestia. Błędy wykonawcze skutkują bowiem powstawaniem szczelin i niekontrolowaną utratą ciepła. Dlatego warto zlecić montaż okien z użyciem taśm monterom doświadczonym w pracy z zaawansowanymi technologicznie taśmami, takimi jak FENTRIM lub przeszkolić wybraną ekipę w zakresie praktycznego użycia taśm SIGA.

Prawidłowy montaż okien z użyciem taśm SIGA pozwala całkowicie zatrzymać penetrację powietrza.

Łatwość wdrożenia rozwiązania

Taśmy FENTRIM są wyjątkowo łatwe w użyciu, kleją natychmiast i zapewniają 100% szczelność – dlatego wdrożenie ich do procedury montażowej przez wykonawców nie nastręcza żadnych problemów. Przeciwnie, ekstremalna moc klejenia, wygoda użycia w każdych warunkach atmosferycznych (również w ujemnych temperaturach) i uzupełniający, kompletny system szczelności powietrznej SIGA dla budynków sprawia, że produkty tej marki na dobre ugruntowały swoją pozycję w krajach, gdzie szczególnie dba się o stan środowiska i minimalizację kosztów utrzymania budynków.

Szczelność wiatrowa i ochrona przed deszczem na zewnątrz – połączenie okna i ściany masywnej taśmą FENTRIM. Przykrycie łączenia warstwą ocieplającą.
Szczelność wiatrowa i ochrona przed deszczem na zewnątrz – połączenie okna i ściany masywnej taśmą FENTRIM. Przykrycie łączenia warstwą ocieplającą.
Szczelność wiatrowa i ochrona przed deszczem na zewnątrz – połączenie okna i ściany masywnej taśmą FENTRIM. Przykrycie łączenia warstwą ocieplającą.
Szczelność wiatrowa i ochrona przed deszczem na zewnątrz – okno i ścianę masywną połączono taśmą FENTRIM, łączenie przykryto warstwą ocieplającą.

Dokładne instrukcje wykonania połączeń okien ze ścianą (zarówno z oknem w obrysie muru, jak i poza jego licem, w warstwie docieplenia), znajdziesz tutaj >>

Jak działają taśmy paroszczelne od wewnątrz?

Każde połączenie okien po stronie wewnętrznej musi być wykonane w sposób zapewniający całkowitą szczelność na przenikanie powietrza, przy użyciu warstwy powietrznoszczelnej – taśmy SIGA.

Warstwa taśmy SIGA:

 • zapobiega utracie ciepła z budynku (i wysokim rachunkom za ogrzewanie)
 • powstrzymuje przedostawanie się wilgotnego powietrza do warstwy izolacji cieplnej (skutkującego szkodami budowlanymi i przemarzaniem ścian)
 • zapobiega powstawaniu kondensatów i pleśni
 • pozwala uniknąć przeciągów.

Warstwa powietrznoszczelna jest zintegrowana z warstwą izolacji cieplnej, która przenosi obciążenia wywoływane przez okna i zapewnia izolację termoakustyczną. Izolacja cieplna dzięki taśmom FENTRIM zawsze pozostaje sucha, co zabezpiecza przed szkodami budowlanymi.

Jak taśmy FENTRIM do montażu okien działają od zewnątrz?

Wszystkie okna i drzwi w budynku muszą być połączone ze ścianami w sposób zapewniający ochronę przed deszczem i wiatrem. Taśmy FENTRIM powstrzymują przedostawanie się wody z opadów do warstwy izolacji cieplnej, co zapobiega pojawianiu się pleśni. Zabezpieczają również przed przenikaniem wiatru, wywołującego przeciągi.

FENTRIM są odporne na działanie bardzo niskich i wysokich temperatur i zachowują trwałość na tak długo, jak samo okno. Dzięki temu mamy pewność, że pod wpływem ekstremalnych warunków pogodowych, taśma przez lata utrzyma swoje właściwości klejące i zapewni połączeniom montażowym całkowitą szczelność.

Jak zabezpieczyć okno od zewnątrz?

Jakie mogą być różnice między taśmami do montażu okien?

Parametry taśm montażowych zawarte są w kartach produktu i certyfikatach, wydanych przez wiarygodne instytucje badawcze – przede wszystkim Instytut IFT Rosenheim, który poddaje taśmy rygorystycznym procedurom badawczym, symulującym długotrwałe działanie deszczu, wiatru, deszczu ze śniegiem czy wiatru z deszczem. Certyfikat IFT Rosenheim5 dla FENTRIM zawiera dane dotyczące wodoszczelności i przepuszczalności powietrznej, również w warunkach szczególnego narażenia na działanie wody i wiatru. Taśmy FENTRIM spełniają kryteria szczelności powietrznej również dla budownictwa pasywnego6.

Jakość i trwałość taśm FENTRIM potwierdzają lata zastosowań w tak wymagających klimatycznie miejscach, jak kraje skandynawskie. Im większa świadomość ekologiczna i ekonomiczna, tym bardziej naturalne jest używanie produktów najwyższej jakości. Pieniądze wydane na szczelny, ciepły montaż okien, działają jak lokata, która nieprzerwanie przynosi oszczędności – zarówno kosztów energii, jak i różnych napraw. Dodatkowym zyskiem ekologicznym jest lepsza jakość powietrza.

W domach chronionych kompleksowo produktami SIGA od 46 lat nie zanotowano szkód budowlanych.

Kompleksowy system wiatroizolacji i szczelności powietrznej SIGA zmniejsza zużycie energii, likwiduje przeciągi i chroni przed szkodami budowlanymi.
Kompleksowy system wiatroizolacji i szczelności powietrznej SIGA zmniejsza zużycie energii, likwiduje przeciągi i chroni przed szkodami budowlanymi.
KONTAKT
Derowerk
F.H.U. DEROWERK
Zbigniew Białas
ul. Piotrkowska 183/187/22
90-447 Łódź
tel./fax: 42 636 12 54
tel. kom.: 603 914 054
derowerk@derowerk.pl
www.derowerk.pl

Ciepły, szczelny montaż okien i drzwi jest jednym z elementów zapewnienia ciepła i szczelności powietrznej7. Wpływa bezpośrednio na ogólną energooszczędność budynków i – pośrednio – na środowisko. 

Warto zadbać o ten aspekt na etapie planowania rozwiązań termomodernizacyjnych i opracowywania kosztorysu. Wybierając ekipę montażową, opłaca się wyposażyć ją w sprawdzone taśmy FENTRIM, gwarantujące szczelność, długoletnią trwałość i brak szkód budowlanych.

PODSUMOWANIE:

 • Opłaca się zadbać o szczelny, ciepły montaż okien, przy użyciu certyfikowanych taśm montażowych (takich jak FENTRIM szwajcarskiej firmy SIGA).
 • Niewłaściwy montaż może zniweczyć technologiczną doskonałość okien, ponieważ ciepło będzie uciekać szczelinami wokół okiennej ramy, powodować przeciągi i szkody wynikające z penetracji wilgoci w warstwie izolacji: zagrzybienie, przemarzanie ścian czy osłabienie konstrukcyjnego połączenia okno-ściana.
 • Inwestorom opłaca się wybrać profesjonalną ekipę montażową, wykorzystującą taśmy SIGA, a firmom wykonawczym – wdrożyć stosowanie tych taśm do procesu montażu.
Przypisy

 1 http://docplayer.pl/16196260-2-wymagania-ogolne.html (p. punkty 3 i 5)

2 http://docplayer.pl/16196260-2-wymagania-ogolne.html

Połączenia okien i drzwi balkonowych ze ścianami budynku powinny spełniać następujące wymagania:

 • szczelności na przenikanie powietrza i wody opadowej – współczynnik infiltracji powietrza a ≤ 0,1 m3/mxhxdaPa2/3
 • szczelności na przenikanie pary wodnej z pomieszczenia,
 • izolacyjności cieplnej na poziomie nie mniejszym niż izolacyjność okna
 • izolacyjności akustycznej na poziomie odpowiadającym izolacyjności okna, odporności na promieniowanie UV,
 • trwałości, funkcjonalności, niezawodności działania
 • estetyki i higieny
 • bezpieczeństwa użytkowania

3 http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca – testy praktyczne, wykonane w 2015 r. udowodniły, że zastosowanie taśm montażowych zwiększa szczelność średnio o 75%

4 Jak wskazują praktyczne doświadczenia – nawet niedoskonały miejscami montaż z użyciem taśm jest i tak jednym z najszczelniejszych rozwiązań technicznych: http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.546.6683&rep=rep1&type=pdf

5 http://www.siga.ch/fileadmin/user_upload/Web_Englisch/42._Downloads/Pruefzeugnisse/FEN_ift-Pruefnachweis_EN.pdf

6 Zgodnie z brytyjską aprobatą techniczną, taśmy SIGA z montażem zgodnie z certyfikatem i dokumentacją, pomagają w osiągnięciu przez zewnętrzną osłonę budynku szczelności powietrznej na poziomie mniejszym niż 1 m3/h/m2 przy różnicy ciśnień 50 Pa, a także wymiany powietrza mniejszej niż 0,6 m3/h/m2 przy 50 Pa dla budynków pasywnych.
Wodoszczelność i odporność na penetrację przy ciśnieniu 600 Pa spełnia wymagania klasy 9a normy EN 12/208.
Fentrim gwarantuje ciągłość warstwy powietrznoszczelnej i przepuszczalność powietrza na poziomie mniejszym niż 0,1 m3/h.m.daPa2/3. Pozwala to, w połączeniu z odpowiednim oknem, uzyskać najwyższą, IV klasę szczelności.

7 Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2012 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 poz. 690 z późn. zmianami), w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej oraz produkcyjnych, przegrody zewnętrzne, złącza między przegrodami, a także połączenia okien z ościeżami, powinny być projektowane i wykonywane w sposób umożliwiający osiągnięcie całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.

Zadzwoń i zamów: +48 42 636 12 54 lub +48 42 630 62 84