Jak obniżyć koszty ogrzewania? Wskazówki dla Zarządów Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych

Ocieplenie metodą wdmuchiwania "na sucho", czyli "blow-in"

TERMOMODERNIZACJE DLA SPÓŁDZIELNI i WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH

Jednym z czterech priorytetów Narodowego Programu Mieszkaniowego, uchwalonego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. są nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne technicznie mieszkania.

W ramach tego priorytetu zakładane jest m.in. finansowe wsparcie inwestycji remontowych i termomodernizacyjnych, zarówno ze środków krajowych, jak i środków Unii Europejskiej.

W STRONĘ ENERGOOSZCZĘDNOŚCI

Efektywność energetyczna budynków to podstawa dobrego zarządzania nieruchomościami. Każda złotówka zaoszczędzona na kosztach ogrzewania korzystnie wpływa na roczny bilans; może też być przeznaczana na nowe inwestycje.

Celem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest oszczędność energii, a jej minimalny poziom został określony zależnie od charakteru danego działania.

Normy techniczne zawarte w przepisach rozporządzenia mają zagwarantować bezpieczeństwo i należyte warunki osobom zamieszkującym budynki – m.in. wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród i dopuszczalnego poziomu zużycia energii, wpływające na obniżenie kosztów użytkowania obiektów budowlanych.

Czas na inwestycje w ciepłe oszczędności

Wymagania dotyczące energooszczędności zmieniły się z początkiem 2017 r. i ponownie zaostrzą się w 2021 r. Dlatego nie warto czekać, tylko dobrze zaplanować i sprawnie przeprowadzić prace termomodernizacyjne – najlepiej od razu w podwyższonych standardach.

Efekty tych działań będą natychmiast widoczne w kasie Spółdzielni czy Wspólnoty Mieszkaniowej (i w kieszeniach mieszkańców).

Nie tylko jednak o oszczędności chodzi – trwale bowiem podnosimy standard techniczny budynków, bezpośrednio wpływający na standard życia mieszkańców: optymalną temperaturę, wilgotność powietrza i dobrą wentylację.

Podnosimy również ogólną wartość nieruchomości.

SPOSOBY FINANSOWANIA INWESTYCJI

Wsparcie bezzwrotne (premia termomodernizacyjna)

Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe mogą ubiegać się o przyznanie premii termomodernizacyjnej, przeznaczonej na działania oszczędzające energię cieplną.

Część kredytu, zaciągniętego przez inwestora na potrzeby przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, może być sfinansowana bezzwrotnie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zasilanego z budżetu państwa.
Zakres premii termomodernizacyjnej obejmuje m.in. termomodernizację budynków mieszkalnych, zarówno zbiorowego zamieszkania, jak i jednorodzinnych, a także stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego i służących wykonywaniu zadań publicznych.

Warunkiem otrzymania premii jest przeprowadzenie modernizacji zgodnie z wytycznymi audytora, określającego optymalne rozwiązanie oraz zaciągnięcie kredytu (z którego 20% refundowane jest inwestorowi przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów – nie więcej jednak niż 16% kosztów poniesionych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne oraz podwójna wartość przewidywanych rocznych oszczędności energii, obliczonych zgodnie z audytem energetycznym).

Firma Derowerk, specjalizująca się w rozwiązaniach termomodernizacyjnych na terenie całego kraju, może wykonać audyt i wspomóc Inwestora w uzyskaniu premii na termomodernizację.

W STRONĘ EKOLOGII

Walka ze smogiem i nadmiernym zużyciem energii, a także troska o zrównoważony rozwój, zmuszają do poszukiwania ekologicznych, bezpiecznych rozwiązań termoizolacyjnych. Zatrzymanie ciepła w budynkach mieszkalnych to jeden z priorytetów.
Do prac termomodernizacyjnych rekomendujemy najwyższej jakości produkty docieplające i uszczelniające, m.in. ekologiczną wełnę celulozową Ekovilla. Ekovilla jest przyjaznym środowisku materiałem termoizolacyjnym. Emituje do atmosfery minimalne ilości CO2 i zużywa znikome ilości energii pierwotnej w procesie produkcji. Jest bezpieczna dla ludzi i natury.

KTÓRĘDY UCIEKA CIEPŁO?

W tzw. typowym budynku mieszkalnym straty ciepła kształtują się następująco:

  • poprzez źle izolowany dach ucieka 30% ciepła
  • nieocieplone ściany zewnętrzne to 25% strat ciepła
  • nieszczelne okna generują 13% strat ciepła
  • źle izolowana podłoga oznacza 7% strat ciepła
  • mostki termiczne to dodatkowe 5% strat ciepła

Źródło: sonnentaler.net

JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI ZA OGRZEWANIE?

Inwestycja w TERMOMODERNIZACJĘ to najważniejsza decyzja, jaką Zarząd Spółdzielni czy Wspólnoty Mieszkaniowej może podjąć, by zoptymalizować koszty utrzymania budynków mieszkalnych. Oszczędności uzyskane dzięki dociepleniu budynków można przeznaczyć np. na realizację innowacyjnych udogodnień dla mieszkańców lub nowe inwestycje mieszkaniowe.

AUDYT ENERGETYCZNY

Przed przystąpieniem do prac remontowych, warto wykonać audyt energetyczny, czyli techniczno-ekonomiczną ocenę budynku pod względem zużycia energii, wraz z określeniem koniecznych do wprowadzenia zmian w celu zmniejszenia zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych.

Audyt energetyczny jest podstawą wyboru metod termomodernizacji, a także uzyskania kredytu na termomodernizację oraz premii termomodernizacyjnej.

Na zlecenie Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych Derowerk wykonuje audyty energetyczne.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

W planowaniu prac termomodernizacyjnych należy kierować się wnioskami płynącymi z audytu energetycznego: wybrać optymalne rozwiązanie oszczędzające energię, zaplanować kolejność prac oraz wybrać i zakontraktować kompetentnych wykonawców.

DOCIEPLENIE STROPODACHÓW

Ponieważ większość strat ciepła generują nieizolowane stropodachy, termomodernizację warto rozpocząć „od góry”.

Dlaczego warto zacząć od ocieplenia stropodachu wentylowanego?

Straty ciepła wynikające z braku lub niewłaściwego ocieplenia stropodachu wentylowanego mogą sięgać od 20% do 40% ogólnych strat ciepła w nieizolowanym budynku. Oprócz nadmiernych strat ciepła, mieszkańcom dają się we znaki również:

  • niedogrzane i zimne mieszkania mimo dużych wydatków na energię;
  • smog i pył, wynikające z nadmiernego zużycia energii grzewczej;
  • wysokie temperatury w lokalach na najwyższym piętrze latem, utrudniające pracę i wypoczynek;
  • wysokie koszty remontów nieocieplonego stropu;
  • w skrajnych przypadkach – plamy wilgoci lub wykwity pleśni;
  • hałas napływający z zewnątrz.

W większości starszych budynków mieszkalnych parametry cieplne stropodachów nie spełniają obowiązujących przepisów prawa w zakresie izolacyjności cieplnej. Niekiedy problem ten dotyczy również budynków nowych lub niedawno oddanych do użytkowania.

Ponieważ nieocieplony stropodach może odpowiadać nawet za 40% strat ciepła, powinien być ocieplony w pierwszej kolejności. Docieplenie stropodachu pięciokrotnie poprawia ciepłochronność przegrody, poprawia komfort życia w pomieszczeniach na poddaszu i przynosi wymierne korzyści w minimalnym okresie zwrotu.

WYBÓR METODY OCIEPLANIA

Niektóre metody ocieplania stropodachów pozwalają na bezinwazyjne prowadzenie prac, bez ingerencji w konstrukcję budynków. Należy do nich ocieplanie wełną celulozową Ekovilla metodą wdmuchiwania.

Celuloza Ekovilla jest materiałem coraz częściej wybieranym ze względu na doskonałe parametry termoizolacyjne (lambda 0,038 W/m*K), 50 lat trwałości użytkowej produktu, bezspoinowy montaż oraz łatwość i szybkość wykonania prac termomodernizacyjnych.

Celuloza Ekovilla jest izolatorem bezinwazyjnym. Montaż metodą wdmuchiwania pozwala na sprawne przeprowadzenie prac dociepleniowych bez konieczności demontażu istniejących konstrukcji i połaci dachowych. Materiał izolacyjny podawany jest pneumatycznie na wymaganą wysokość.

Maszynowy montaż pozwala na sprawne przeprowadzenie prac. Dla przykładu: dwuosobowa ekipa wykonawcza jest w stanie zaizolować w ciągu jednego dnia 400 m2 stropodachu materiałem o grubości 20 cm. Porządek, brak odpadów materiałowych i natychmiastowy efekt – to najważniejszych zalety ocieplania wdmuchiwaną wełną celulozową Ekovilla.

WYBÓR WYKONAWCY ROBÓT TERMOMODERNIZACYJNYCH

Tak jak audyt energetyczny jest podstawą wyboru metody ocieplenia stropodachu, tak przemyślany wybór Wykonawcy prac jest gwarantem rzetelnego wykonania prac.

Sieć Autoryzowanych Wykonawców Derowerk działa na terenie całej Polski. Należą do niej ekipy gruntownie przeszkolone praktycznie w ocieplaniu metodą wdmuchiwania, dysponujące niezbędną wiedzą w zakresie fizyki budowli i uzyskiwania pożądanej efektywności cieplnej przegród.

Wieloletnie doświadczenie i sprawność realizacyjna Wykonawców należących do sieci Derowerk pozwala na zaplanowanie i rzetelne przeprowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną.

WYMIANA OKIEN – TYLKO Z SYSTEMEM CIEPŁEGO MONTAŻU

Wymiana okien jest zwykle kolejnym krokiem ku poprawie efektywności energetycznej budynków.

I choć oferta producentów okien o doskonałych parametrach jest bogata i jest w czym wybierać, to warto zrobić wszystko, by dobre okna były zamontowane w sposób profesjonalny – czyli trwale, przez profesjonalnych monterów i przy użyciu specjalistycznych taśm o ekstremalnej przyczepności, chroniących przed deszczem i wiatrem.

Do montażu okien przez cały rok proponujemy specjalistyczne taśmy FENTRIM firmy SIGA do ciepłego montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Produkty firmy SIGA mają nieograniczoną trwałość użytkową i mogą być stosowane również w temperaturach ujemnych (do -10 °C).

Możliwość wymiany okien podczas chłodniejszych miesięcy pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Rekomendujemy uwzględnienie w planach termomodernizacyjnych zakupu odpowiedniej ilości taśm FENTRIM firmy SIGA do ciepłego montażu okien. Derowerk jest partnerem handlowym firmy SIGA na Polskę – zapraszamy do kontaktu i zakupu taśm, gwarantujących pełne korzyści z wymiany okien.

DOCIEPLENIE PIWNIC

Docieplenie piwnic chroni najniższe kondygnacje budynku przed zimnem przenikającym od dołu.

W funkcji izolatora piwnicznych stropów idealnie sprawdza się lekka, niepalna izolacja TC-417 z wełny szklanej. Współczynnik przewodzenia ciepła λD= 0,035 W/mK umożliwia uzyskanie wysokiej izolacyjności już przy kilkucentymetrowej warstwie natrysku.

Metoda aplikacji pozwala na uzyskanie jednorodnej warstwy izolatora, bez szczelin, wpływających niekorzystnie na efektywność izolacji. Możliwość jednorazowego układania warstw o grubości do 14 cm dla piwnicznych stropów pozwala na znaczną poprawę izolacyjności w połączeniu z szybką i bezproblemową aplikacją.

Derowerk jest wyłącznym partnerem handlowym kanadyjskiej firmy Thermacoustic Industries Ltd. na terytorium Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Derowerk rekomenduje również ekipy wykonawcze, przeszkolone w zakresie instalacji izolacji natryskowej TC-417.

DOCIEPLENIE PARKINGÓW I GARAŻY PODZIEMNYCH

Nowe budownictwo mieszkaniowe – a także wielkopowierzchniowe galerie handlowe – najniższe kondygnacje budynków przeznaczają najczęściej na parkingi podziemne.

Izolacja cieplna tych kondygnacji ma wpływ na bilans energetyczny całego budynku. Termoizolacja stropów parkingów podziemnych chroni najniższe piętra mieszkalne czy handlowe przed ucieczką ciepła, wpływa również na oszczędność kosztów ogrzewania.

Dodatkową korzyścią jest izolacja akustyczna, idąca w parze z termiczną.

Do izolacji termoakustycznej parkingów podziemnych i garaży Derowerk rekomenduje lekką, niepalną izolację natryskową TC-417 z wełny szklanej. Jest to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań chroniących przed chłodem oraz hałasem samochodowych silników. Doskonała lambda λD= 0,035 W/mK i klasa akustyczna A1 ze współczynnikiem pochłaniania dźwięku α = 1,0 sprawiają, że izolacja natryskowa TC-417 należy do czołówki rozwiązań termoakustycznych.

Derowerk jest wyłącznym partnerem kanadyjskiej firmy Thermacoustic Industries Ltd. na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.

Zapraszamy do składania zapytań przetargowych i wyboru materiału TC-417, gwarantującego trwałość i skuteczność ochrony przed zimnem i hałasem.

Rekomendujemy montaż izolatora TC-417 przez profesjonalne firmy, należące do ogólnopolskiej Sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk.

Zapraszamy do składania zapytań przetargowych.