Ocieplanie stropodachów i dachów w aspekcie prawnym
Ocieplanie stropodachów i dachów stanowi w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane [1] roboty budowlane, które w zależności od wysokości ocieplanego budynku wymagają zgłoszenia robót do starostwa lub uzyskania pozwolenia na budowę.
Docieplanie budynków o wysokości do 25 m wymaga zgłoszenia robót. W znowelizowanej ustawie kwestia uzyskania pozwolenia na budowę w celu docieplenia stropodachów w budynkach wyższych niż 25 m nie jest rozstrzygnięta bezspornie.
Jeżeli powierzchnia ocieplanej przegrody przekroczy 25% powierzchni przegród zewnętrznych, przegroda taka musi bezwzględnie spełniać wymagania izolacyjności cieplnej – maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. Wartości te podane są w zał. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2]
Wymagania te przekładają się na konkretne grubości izolacji termicznej. Zalecane grubości izolacji Ekovilla dla stropodachów i dachów znajdują się na naszej stronie.
Procedurę postępowania poprzedzającą ocieplanie stropodachów i dachów przedstawiamy poniżej.
Docieplanie stropodachów – remont czy prace dociepleniowe?
Co do zasady, docieplenie stropodachu to ustawowe docieplenie budynku. Dla budynków powyżej 25 m wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę. Z drugiej strony, celuloza nadmuchiwana jest na powierzchnię stropu ostatniej kondygnacji pod pokryciem dachowym, nie wykracza więc poza obrys budynku.
W takiej sytuacji przepisy ustawy pozwalają traktować docieplanie stropodachu wentylowanego jako remont. Czyli wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Dopuszcza się przy tym stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym (art. 3 pkt. 8 ustawy [1] ). W przypadku remontu obiektów budowlanych wymagane jest zgłoszenie robót budowlanych.
Ocieplanie stropodachów i dachów budynków niższych niż 25 m
Dokonanie zgłoszenia następuje poprzez złożenie wniosku.
- We wniosku należy określić:
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót dociepleniowych, oraz
- termin ich rozpoczęcia.
- Do wniosku należy dołączyć:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- w zależności od potrzeb odpowiednie szkice lub rysunki,
- pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W przypadku docieplenia stropodachów i dachów budynków wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, obligatoryjnym załączni-kiem jest pozwolenie na prowadzenie tych robót, wydane przez właściwego woje-wódzkiego konserwatora zabytków (Art. 39 ust. 1).
Szczegółowych informacji udziela Inwestorom starostwo powiatowe.
Zgłoszenia robót ociepleniowych należy dokonać na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych (art. 30 ust. 5 ustawy [1]).
Uwaga! W tym czasie w drodze decyzji starosta może zakazać wykonania robót i poprosić o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do wykonywania robót ociepleniowych (jest tzw. milcząca zgoda).
Ocieplanie stropodachów i dachów budynków wyższych niż 25 m
- Jeżeli ocieplanie stropodachu zostanie uznane za remont, wystarczającym będzie zgłoszenie robót budowlanych
- W przeciwnym wypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę należy złożyć do starostwa powiatowego.
Do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę należy zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy [1] dołączyć:
- Cztery egzemplarze projektu budowlanego podpisane przez osobę sporządzającą projekt i posiadającą stosowne uprawnienia, potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez izbę samorządu zawodowego (art. 12 ust. 7 ustawy [1]).
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
- Załączniki fakultatywne wynikające z ustawy Prawo budowlane [1].
- Załączniki fakultatywne wynikające z przepisów szczególnych.
Ocieplanie stropodachów i spełnienie wymogów izolacyjności
W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane [1] uregulowano obowiązek docieplania stropodachów i dachów zgodnie z wymaganiami minimalnymi dotyczącymi ochrony cieplnej podanymi w rozporządzeniu [2].
Jeżeli docieplenie budynku będzie obejmowało ponad 25% powierzchni przegród zewnętrznych tego budynku, konieczne będzie spełnienie warunku na maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła Umax (art. 5 ust. 2b ustawy [1] w powiązaniu z zał. 2 rozporządzenia [2]).
Co za tym idzie, należy zaprojektować i wbudować odpowiednią grubość izolacji termicznej. Zalecane grubości izolacji Ekovilla dla stropodachów i dachów znajdują się na naszej stronie.
Zapoznaj się z artykułem w wersji PDF
[1] Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane z późn. zm. (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414).
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z poźń. zm. (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).