Którą stroną przyklejać folię paroizolacyjną?

Którą stroną przyklejać folię paroizolacyjną?

Kwestia montowania folii paroizolacyjnej – pozornie oczywista, bo precyzyjnie określana w instrukcjach użycia wydawanych przez producentów – wcale tak oczywista nie jest, na co wskazuje liczba internetowych zapytań i komentarzy.

Zatem: którą stroną przykleja się folię paroizolacyjną? Wyjaśniamy.

Każdą folię paroizolacyjną należy montować zgodnie z instrukcją podaną przez jej producenta.

W przypadku folii paroizolacyjnych SIGA Majrex®, SIGA Majpell 5, Isofloc Active i Isofloc Static sd 2, montuje się je zadrukowaną stroną do wnętrza pomieszczenia. Jest to o tyle intuicyjne i wygodne, że na foliach tych znajdują się specjalnie wydrukowane linie pomocnicze, ułatwiające wykonywanie cięć i zakładów folii oraz równe dopasowywanie bez zmarszczek.

Na częste wśród internautów pytanie „Czy jest różnica, którą stroną przykleja się folię paroizolacyjną?”, odpowiadamy: TAK, jest! I to ogromna.

Absolutnie nie jest to kwestia dowolna. Błąd wykonawczy w tym zakresie może nas słono kosztować – bowiem nieprawidłowo zamontowana folia będzie działać „odwrotnie”, a zatem na szkodę konstrukcji budynku, zdrowia i portfela mieszkańców.

Jak to działa?

Każda dobra folia paroizolacyjna jest zaprojektowana w taki sposób, by jak najlepiej chronić przegrody przed wilgocią. Inteligentna paroizolacja – taka jak np. membrana SIGA Majrex® z technologią Hygrobrid®, to folia złożona z kilku warstw, z których każda ma unikalne właściwości.

I tak przeznaczona do pomieszczeń membrana SIGA Majrex® ma 3 odporne warstwy, z których każda pełni ściśle określoną funkcję. Współczynnik Sd równoważnej dyfuzyjnie warstwy powietrza na kierunku od termoizolacji do pomieszczenia wynosi sd 5 m, natomiast na kierunku od pomieszczenia do termoizolacji – sd 15 m. Kierunek przepływu wilgoci jest ściśle ustalony i dzięki temu SIGA Majrex® nie pozwala wilgoci przedostawać się w niepożądane miejsca.

Jeśli zdarzyłby się błąd wykonawczy i folia ta zostałaby zamontowana w odwrotną stronę, wówczas gromadząca się wilgoć byłaby „zasysana” tam, gdzie absolutnie nie jest mile widziana – czyli do warstwy ocieplenia. Wykraplając się  tam, spowodowałaby pogorszenie właściwości izolacyjnych, a nawet zniszczenie materiału izolacyjnego, a także korozję biologiczną drewnianych elementów konstrukcji dachu (gnicie, pleśnienie). W konsekwencji właściciel obiektu musiałby liczyć się z koniecznością kosztownego remontu.

Podobne mogą być konsekwencje nieprawidłowego zamontowania aktywnej folii paroizolacyjnej Isofloc Active o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Folia ta posiada warstwy ochronne, na które naklejane są taśmy klejące do paroizolacji. Całość dzięki temu lepiej funkcjonuje.

 

Zatem pamiętaj: zawsze montuj folię paroizolacyjną zgodnie z instrukcją producenta. Tylko wówczas prawidłowo zabezpieczysz budynek przed niepożądaną wilgocią i unikniesz kosztownych remontów oraz kłopotów zdrowotnych. W przypadku reklamacji, odwrotne zamontowanie folii może być przyczyną jej nieuznania.

Pamiętaj również o trwałym i szczelnym zamontowaniu paroizolacji. Zagwarantują je profesjonalne taśmy do montażu folii paroizolacyjnych oraz uszczelniania wszelkich przejść i przebić folii paroizolacyjnych. Szczególnie polecamy taśmy z kompleksowego systemu szczelności powietrznej szwajcarskiej firmy SIGA.

Jeśli chcesz ochronić budynek przed wilgocią z zewnątrz oraz z wnętrza budynku, zadzwoń teraz i dobierz optymalną folię paroizolacyjną: +48 42 636 12 54.