Strona główna > Celuloza Ekovilla > Ochrona przeciwpożarowa Ekovilla
Celulozowy materiał termoizolacyjny, nasączony odczynnikami podnoszącymi odporność ogniową, wystawiony na działanie ognia zachowuje się podobnie do drewna. Kiedy powierzchnia materiału dociepleniowego z celulozy jest opalana płomieniami, następuje jej zwęglenie. Gruba, zwęglona warstwa wierzchnia, dzięki swojej niskiej przewodności cieplnej i temperaturze topnienia przekraczającej 1200°C, chroni dalsze włókna celulozy.
Niska przewodność cieplna samej celulozy zapobiega zbyt szybkiemu przedostawaniu się gorąca na zewnątrz przegrody. Wysokie (w porównaniu do włókien mineralnych) ciepło właściwe (2,1kJ/kg*K) i relatywnie niska przepuszczalność powietrza dodatkowo wzmacniają efekt ochronny konstrukcji.
Naturalny materiał izolacyjny może gromadzić wilgoć. Zgromadzona woda wyparowuje w czasie pożaru i przyczynia się do ochrony pożarowej przegrody. Podobne znaczenie ma woda zgromadzona w płytach kartonowo-gipsowych.
Co ważne dla zdrowia i życia ludzi, Ekovilla nie topi się i wydziela jedynie znikome ilości oparów i dymu.
Niejednokrotnie uzyskiwano specjalne pozwolenia na użycie izolacji z celulozy Ekovilla w budynkach, gdzie przepisy budowlane wymagały użycia niepalnych materiałów izolacyjnych (klasy reakcji na ogień: A1; A2-s1,d0; A2-s2,d0; A2-s3,d0). Wystarczył praktyczny pokaz zachowania się celulozy pod wpływem ognia, przeprowadzony przed komisją przedstawicieli nadzoru budowlanego, straży pożarnej i inwestorów.
Przykładem takiej inwestycji jest Hotel Spa Bad Elster w Niemczech czy docieplanie 15 komunalnych domów wielorodzinnych w Rüsselsheim, w Niemczech.