Co to jest CELULOZA do ociepleń?

Celuloza, wełna celulozowa, włókna celulozowe – to określenia, które na stałe weszły do słownika architektów, budowlańców i osób zainteresowanych innowacyjnymi, skutecznymi i – co równie ważne – ekologicznymi systemami ociepleń budynków.

Czym jest celulozowy materiał izolacyjny?

„Wełna” celulozowa Ekovilla ma cechy wełny pochodzącej z sierści alpak, owiec, wielbłądów czy królików – jest bardzo ciepła, nieprzewiewna i doskonale chroni zarówno przed chłodem, jak i żarem słońca. I podobnie jak tamte, jest miękka i delikatna, a jednocześnie długotrwała w użytkowaniu.

Pochodzenie wełny celulozowej również jest naturalne – tyle, że źródłem jest świat roślin, drzew – a konkretniej, poddany obróbce papier gazetowy. Włókna celulozy pochodzą z recyklingu makulatury. Proces produkcji celulozy Ekovilla jest na każdym etapie poddawany systematycznej kontroli, zgodnie z procedurami certyfikatu CE.

Jak działa celuloza jako izolator budynku?

  1. Celuloza Ekovilla chroni przed mrozem i chłodem

Wełna celulozowa Ekovilla jest doskonałym izolatorem – jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi  0,038 W/(m·K). Na właściwości termoizolacyjne wpływa też sposób jej bezspoinowego montażu. Celuloza, nadmuchiwana na stropy domów parterowych i dwukondygnacyjnych, skutecznie odcina ogrzewaną przestrzeń od chłodu nieogrzewanych miejsc. Wełna celulozowa wdmuchana w skosy poddasza pozwala cieszyć się ciepłem przez całą zimę. Wełna celulozowa Ekovilla dobrze izoluje również ściany budynków szkieletowych i prefabrykowanych.

  1. Celuloza Ekovilla chroni przed upałem latem

Doskonała lambda 0,038 W/(m·K) oraz świetny współczynnik ciepła właściwego celulozy, latem odcina bezpośredni dopływ gorąca z powierzchni dachu. Dzięki celulozie wdmuchanej w skosy poddasza, podczas upałów panuje tam przyjemny chłód, podobnie jak w domach parterowych, których stropy zaizolowano. Dodatkowo, tzw. „przesunięcie fazowe” związane z kumulowaniem i oddawaniem ciepła sprawia, że celuloza Ekovilla nocą oddaje zgromadzone w ciągu dnia ciepło, niwelując niekomfortowe różnice temperatur w ciągu dnia i nocy.

  1. Wełna celulozowa chroni przed hałasem

Dodatkowym efektem ocieplania budynków wełną Ekovilla jest radykalna poprawa warunków akustycznych panujących we wnętrzach – dachy, poddasza i ściany zaizolowane wełną celulozą chronią od hałasu z zewnątrz. Celuloza Ekovilla doskonale sprawdza się również w lekkich ściankach działowych – warstwa grubości 100 mm o gęstości zasypowej 30-55 kg/m3, wdmuchnięta w ściankę z płyt gipsowych, zmniejsza natężenie hałasu nawet o 51 dB. Jak to się przekłada na życie? Np. gra na pianinie (o natężeniu dźwięku 70 db), za ścianą zaizolowaną celulozą jest wyciszona do poziomu szeptu, a huk młota pneumatycznego (105 db), do poziomu normalnej rozmowy.

  1. Wełna Ekovilla chroni przed przewiewami

Struktura celulozy, której poszczególne włókna łączą się ze sobą w wielu kierunkach, radykalnie redukuje efekt niepożądanych przewiewów. Inwestorzy, którzy od lat cieszą się ciepłem, ciszą i brakiem przeciągów, wymieniają tę zaletę jako jedną z pierwszych, najbardziej zauważalnych zmian po zainstalowaniu celulozy Ekovilla jako ocieplenia dachów i poddaszy użytkowych. Na brak przewiewów wpływa również bezspoinowy montaż maszynowy, dzięki któremu celuloza szczelnie wypełnia całą izolowaną przestrzeń (włącznie ze skomplikowanymi, ciasnymi obszarami).

  1. Ekovilla nie rozprzestrzenia ognia, dzięki czemu zabezpiecza przed skutkami pożaru

Celuloza Ekovilla, choć pochodzi z makulatury, jest materiałem bezpiecznym w razie pożaru, ponieważ jej włókna w procesie produkcji są impregnowane związkami boru o minimalnym stężeniu, bez wpływu na zdrowie człowieka (o czym świadczy m.in. międzynarodowy certyfikat M1). Klasa odporności na ogień B-s2, d0 (przy minimalnej grubości 10 cm warstwy izolacyjnej) dla Ekovilla – oznacza, że jest to materiał trudno zapalny, nie rozprzestrzeniający ognia. Więcej o skuteczności przeciwpożarowej wełny celulozowej Ekovilla można przeczytać tutaj: https://www.derowerk.pl/naturalne-materialy-izolacyjne-a-ochrona-przeciwpozarowa/

  1. Celuloza wspomaga naturalne klimatyzowanie wnętrz

Włókna celulozy mają cenną cechę czasowej absorbcji pary wodnej (nawet do 15%), co nie wpływa na pogorszenie parametrów termoizolacyjnych tego materiału. Celuloza przechwytuje wilgoć jak bibuła i rozprowadza po całej swojej objętości, a następnie oddaje tę wilgoć, w sposób naturalny klimatyzując wnętrza.

  1. Ekovilla pomaga chronić drewnianą konstrukcję dachu przed destrukcją biologiczną

Izolacja z celulozy Ekovilla wspomaga ochronę drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu przed destrukcyjnym działaniem skondensowanej pary wodnej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.  Włókna celulozy Ekovilla są również odporne na ataki pleśni, bakterii i grzybów (właściwości te potwierdza m.in. Europejska Ocena Techniczna).

  1. Celuloza Ekovilla zachowuje swoje właściwości przez minimum 50 lat

Minimalna trwałość użytkowa wełny celulozowej Ekovilla wynosi minimum 50 lat, co jest zapisane w aprobatach technicznych, wydanych przez uznane instytuty badawcze. Tak długowieczny materiał daje poczucie bezpieczeństwa i dobrze zainwestowanych środków, które będą pracować dla nas i naszych dzieci – zwłaszcza, że pieniądze wydane na ocieplenie celulozą zwracają się zwykle już w drugim sezonie grzewczym. To oznacza, że przez minimum kolejne 48 lat, Ekovilla zasila naszą skarbonkę, generując oszczędności na kosztach ogrzewania.

  1. Ekovilla jest pełnoprawnym produktem do ociepleń, certyfikowanym przez międzynarodowe instytuty badawcze i od lat stosowanym na świecie.

Początki wykorzystania celulozy jako materiału ociepleniowego sięgają już XVIII w., a patent w tej funkcji uzyskała ona w XIX w.

Obecnie proces produkcji Ekovilla weryfikowany jest na każdym etapie, a gotowy produkt sprawdzany jest laboratoryjnie w renomowanych instytutach badawczych. Parametry użytkowe (wraz z lambdą i klasą reakcji na ogień), potwierdzone są europejską oceną techniczną ETA i certyfikatem CE. Ekologiczny charakter celulozy oraz jej bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, potwierdza międzynarodowy certyfikat M1.

PODSUMOWANIE

Skoro wełna celulozowa Ekovilla jest materiałem o doskonałych parametrach lambdy i ciepła właściwego, klasy reakcji na ogień, właściwościach nieprzewiewnych i „klimatyzacyjnych”, a także ma 50 lat trwałości użytkowej – pytanie nie brzmi, czy warto ocieplić nią budynek, tylko kto wykona taką usługę?

Rekomendujemy wybór spośród ogólnopolskiej sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk