Co to jest CELULOZA do ociepleń?

Celuloza, wełna celulozowa, włókna celulozowe – to określenia, które na stałe weszły do słownika architektów, budowlańców i osób zainteresowanych innowacyjnymi, skutecznymi i – co równie ważne – ekologicznymi systemami ociepleń budynków.

Czym jest celulozowy materiał izolacyjny?

„Wełna” celulozowa Isocell For You ma cechy wełny pochodzącej z sierści alpak, owiec, wielbłądów czy królików – jest bardzo ciepła, nieprzewiewna i doskonale chroni zarówno przed chłodem, jak i żarem słońca. I podobnie jak tamte, jest miękka i delikatna, a jednocześnie długotrwała w użytkowaniu.

Pochodzenie wełny celulozowej również jest naturalne – tyle, że źródłem jest świat roślin, drzew – a konkretniej, poddany obróbce papier gazetowy. Włókna celulozy Isocell For You pochodzą z recyklingu makulatury. Proces produkcji celulozy Isocell For You jest na każdym etapie poddawany systematycznej kontroli, zgodnie z procedurami certyfikatów ISO i Forest Stewardship Council.

Jak działa celuloza jako izolator budynku?

  1. Celuloza Isocell For You chroni przed mrozem i chłodem

Wełna celulozowa Isocell For You jest doskonałym izolatorem – jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi  0,037 W/(m·K). Na właściwości termoizolacyjne wpływa też sposób jej bezspoinowego montażu. Celuloza, nadmuchiwana na stropy domów parterowych i dwukondygnacyjnych, skutecznie odcina ogrzewaną przestrzeń od chłodu nieogrzewanych miejsc. Wełna celulozowa wdmuchana w skosy poddasza pozwala cieszyć się ciepłem przez całą zimę. Celuloza Isocell For You dobrze izoluje również ściany budynków szkieletowych i prefabrykowanych.

  1. Celuloza Isocell For You chroni przed upałem latem

Doskonała lambda 0,037 W/(m·K) oraz świetny współczynnik ciepła właściwego c = 2,15 kJ/(kg·K) celulozy Isocell For You, latem odcina bezpośredni dopływ gorąca z powierzchni dachu. Dzięki celulozie wdmuchanej w skosy poddasza, podczas upałów panuje tam przyjemny chłód, podobnie jak w domach parterowych, których stropy zaizolowano wełną Isocell For You.
Dodatkowo, tzw. „przesunięcie fazowe” związane z kumulowaniem i oddawaniem ciepła sprawia, że celuloza Isocell For You nocą oddaje zgromadzone w ciągu dnia ciepło, niwelując niekomfortowe różnice temperatur w ciągu dnia i nocy.

  1. Wełna celulozowa chroni przed hałasem

Dodatkowym efektem ocieplania budynków wełną Isocell For You jest radykalna poprawa warunków akustycznych panujących we wnętrzach – dachy, poddasza i ściany zaizolowane celulozą Isocell For You chronią od hałasu z zewnątrz. Celuloza Isocell For You doskonale sprawdza się również w lekkich ściankach działowych – warstwa grubości 100 mm o gęstości zasypowej 30-55 kg/m3, wdmuchnięta w ściankę z płyt gipsowych, zmniejsza natężenie hałasu nawet o 51 dB. Jak to się przekłada na życie? Np. gra na pianinie (o natężeniu dźwięku 70 db), za ścianą zaizolowaną celulozą jest wyciszona do poziomu szeptu, a huk młota pneumatycznego (105 db), do poziomu normalnej rozmowy.

  1. Wełna Isocell For You chroni przed przewiewami

Struktura celulozy Isocell For You, której poszczególne włókna łączą się ze sobą w wielu kierunkach, radykalnie redukuje efekt niepożądanych przewiewów. Inwestorzy, którzy od lat cieszą się ciepłem, ciszą i brakiem przeciągów, wymieniają tę zaletę jako jedną z pierwszych, najbardziej zauważalnych zmian po zainstalowaniu celulozy Isocell For You jako ocieplenia dachów i poddaszy użytkowych.
Na brak przewiewów wpływa również bezspoinowy montaż maszynowy, dzięki któremu celuloza szczelnie wypełnia całą izolowaną przestrzeń (włącznie ze skomplikowanymi, ciasnymi obszarami).

  1. Isocell For You nie rozprzestrzenia ognia, dzięki czemu zabezpiecza przed skutkami pożaru

Celuloza Isocell For You, choć pochodzi z makulatury, jest materiałem bezpiecznym w razie pożaru, ponieważ jej włókna w procesie produkcji są impregnowane związkami boru o minimalnym stężeniu, bez wpływu na zdrowie człowieka (o czym świadczy m.in. międzynarodowy certyfikat NaturePlus i Atest Higieniczny).
Klasa odporności na ogień B-s2, d0 (przy minimalnej grubości 10 cm warstwy izolacyjnej) dla Isocell For You – oznacza, że jest to materiał trudno zapalny, nie rozprzestrzeniający ognia. Więcej o skuteczności przeciwpożarowej wełny celulozowej Isocell For You można przeczytać tutaj: https://www.derowerk.pl/naturalne-materialy-izolacyjne-a-ochrona-przeciwpozarowa/

  1. Celuloza wspomaga naturalne klimatyzowanie wnętrz

Włókna celulozy Isocell For You mają cenną cechę czasowej absorbcji pary wodnej (nawet do 15%), co nie wpływa na pogorszenie parametrów termoizolacyjnych tego materiału. Celuloza przechwytuje wilgoć jak bibuła i rozprowadza po całej swojej objętości, a następnie oddaje tę wilgoć, w sposób naturalny klimatyzując wnętrza.

  1. Isocell For You pomaga chronić drewnianą konstrukcję dachu przed destrukcją biologiczną

Izolacja z celulozy Isocell For You wspomaga ochronę drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu przed destrukcyjnym działaniem skondensowanej pary wodnej.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.derowerk.pl/ochrona-przeciwwilgociowa-isocell-for-you/  

Włókna celulozy Isocell For You są również odporne na ataki pleśni, bakterii i grzybów (właściwości te potwierdza m.in. Europejska Ocena Techniczna).

  1. Celuloza Isocell For You zachowuje swoje właściwości przez minimum 50 lat

Minimalna trwałość użytkowa wełny celulozowej Isocell For You wynosi minimum 50 lat, co jest zapisane w aprobatach technicznych, wydanych przez uznane instytuty badawcze. Tak długowieczny materiał daje poczucie bezpieczeństwa i dobrze zainwestowanych środków, które będą pracować dla nas i naszych dzieci – zwłaszcza, że pieniądze wydane na ocieplenie celulozą zwracają się zwykle już w drugim sezonie grzewczym (co oznacza, że przez minimum kolejne 48 lat to Isocell For You zasila naszą skarbonkę, generując oszczędności na kosztach ogrzewania).

  1. Isocell For You jest pełnoprawnym produktem do ociepleń, certyfikowanym przez międzynarodowe instytuty badawcze i od lat stosowanym na świecie i w Polsce.

Początki wykorzystania celulozy jako materiału ociepleniowego sięgają już XVIII w., a patent w tej funkcji uzyskała ona w XIX w.

Obecnie proces produkcji Isocell For You weryfikowany jest na każdym etapie, a gotowy produkt sprawdzany jest laboratoryjnie w renomowanych instytutach badawczych. Parametry użytkowe (wraz z lambdą i klasą reakcji na ogień), potwierdzone są europejską oceną techniczną ETA i certyfikatem CE. Ekologiczny charakter celulozy Isocell For You oraz jej bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, potwierdza międzynarodowy certyfikat NaturePlus, a także certyfikat FSC.

 

PODSUMOWANIE

Skoro wełna celulozowa Isocell For You jest materiałem o doskonałych parametrach lambdy i ciepła właściwego, klasy reakcji na ogień, właściwościach nieprzewiewnych i „klimatyzacyjnych”, a także ma 50 lat trwałości użytkowej – pytanie nie brzmi, czy warto ocieplić nią budynek, tylko kto wykona taką usługę?

Rekomendujemy wybór spośród ogólnopolskiej sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk.