Zapraszamy do kontaktu: 603 910 589derowerk@derowerk.pl lub formularz kontaktowy

Celuloza Ekovilla chroni przed mrozem i chłodem

Wełna celulozowa Ekovilla jest doskonałym izolatorem o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,038 W/(m·K).

Na jej właściwości termoizolacyjne wpływa też szczelny, bezspoinowy montaż. Celuloza, wdmuchiwana w skosy poddasza i nadmuchiwana na stropy, skutecznie odcina ogrzewaną przestrzeń od chłodu nieogrzewanych miejsc. Dobrze izoluje od chłodu również ściany budynków szkieletowych i prefabrykowanych.

Celuloza Ekovilla latem chroni przed upałem

Doskonała lambda 0,038 W/(m·K) oraz wysoki spółczynnik ciepła właściwego celulozy, latem odcina bezpośredni dopływ gorąca z powierzchni dachu.

Celuloza wdmuchana w skosy sprawia, że podczas upałów na poddaszu panuje przyjemny chłód, podobnie jak w domach parterowych, których stropy zaizolowano wełną Ekovilla.

Przesunięcie fazowe związane z kumulowaniem i oddawaniem ciepła sprawia, że celuloza Ekovilla nocą oddaje zgromadzone w ciągu dnia ciepło, niwelując niekomfortowe dobowe różnice temperatur.

Wełna Ekovilla chroni przed przewiewami

Struktura celulozy Ekovilla, której poszczególne włókna łączą się ze sobą w wielu kierunkach, radykalnie redukuje niepożądane przewiewy.

Na brak przeciągów wpływa również bezspoinowy montaż pneumatyczny, dzięki któremu celuloza szczelnie wypełnia całą izolowaną przestrzeń (włącznie ze skomplikowanymi, ciasnymi obszarami). Ocieplenie celulozą Ekovilla wspiera wiatroizolacyjność i szczelność przegrody na przenikanie powietrza.

Wełna celulozowa Ekovilla chroni przed hałasem

Dodatkowym efektem termoizolacji budynków wełną Ekovilla jest radykalna poprawa warunków akustycznych panujących we wnętrzach. Dachy, poddasza i ściany ocieplone tym materiałem chronią przed hałasem z zewnątrz.

Celulozę Ekovilla można też zastosować w lekkich ściankach działowych, by znacząco zredukować hałas. Na przykład jeśli wdmuchniemy w ściankę z płyt gipsowych 10 cm celulozy o gęstości zasypowej 43-55 kg/m3, zmniejszymy natężenie hałasu o 51 dB. Za taką ścianą dźwięki gry na pianinie (o natężeniu 70 db), wyciszymy do poziomu szeptu, a huk młota pneumatycznego (105 db), do poziomu normalnej rozmowy.

Celuloza Ekovilla zachowuje swoje właściwości przez minimum 50 lat

Trwałość użytkowa wełny celulozowej Ekovilla wynosi minimum 50 lat, co jest zapisane w aprobatach technicznych.

Tak długowieczny materiał daje poczucie bezpieczeństwa i dobrze ulokowanych środków. Inwestycja w ocieplenie celulozą Ekovilla będzie pracować dla nas i naszych dzieci, zwłaszcza, że zwraca się ona zwykle już w drugim-trzecim sezonie grzewczym. Izolacja przez kolejne lata generuje oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ekovilla nie rozprzestrzenia ognia, dzięki czemu zabezpiecza przed skutkami pożaru

Celuloza Ekovilla choć pochodzi z makulatury, jest materiałem bezpiecznym w razie pożaru. Jej włókna w procesie produkcji są impregnowane specjalnymi uniepalniaczami, które nie mają wpływu na zdrowie człowieka.

Gwarantuje to międzynarodowy certyfikat środowiskowy M1. Ta fińska klasyfikacja obejmuje wymagania dotyczące emisji dla materiałów budowlanych, w odniesieniu do jakości powietrza w pomieszczeniach. M1 to najlepszy wynik w tej klasyfikacji.

Klasa odporności na ogień B-s2, d0 dla Ekovilla (przy minimalnej grubości 10 cm warstwy izolacyjnej), oznacza, że jest to materiał trudno zapalny, nie rozprzestrzeniający ognia.

Celuloza Ekovilla wspomaga naturalne klimatyzowanie wnętrz

Włókna celulozy Ekovilla mają cenną cechę czasowej absorbcji pary wodnej (nawet do 12%), co nie wpływa na pogorszenie parametrów termoizolacyjnych tego materiału.

Celuloza przechwytuje wilgoć jak bibuła i rozprowadza po całej swojej objętości, a następnie oddaje tę wilgoć, w sposób naturalny klimatyzując wnętrza.

Ekovilla pomaga chronić drewnianą konstrukcję dachu przed destrukcją biologiczną

Izolacja z celulozy Ekovilla dzięki czasowej absorbcji pary wodnej wspomaga ochronę drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu przed niszczącym działaniem skondensowanej pary wodnej. Włókna celulozy Ekovilla są również odporne na ataki pleśni, bakterii i grzybów, co potwierdza m.in. Europejska Ocena Techniczna.

W konstrukcjach zamkniętych dyfuzyjnie (takich jak np. papa na deskowaniu), zastosuj folię inteligentną SIGA Majrex, która wspomaga wysychanie przegród.

Ekovilla jest pełnoprawnym produktem do ociepleń, od lat stosowanym na świecie i w Polsce.

Celuloza Ekovilla jest pełnoprawnym materiałem izolacyjnym, certyfikowanym przez międzynarodowe instytuty badawcze.

Celuloza jako materiał ociepleniowy była stosowana już w XVIII w., a patent w tej funkcji uzyskała w XIX w. Obecnie proces produkcji Ekovilla weryfikowany jest na każdym etapie, a gotowy produkt sprawdzany laboratoryjnie w renomowanych instytutach badawczych.

Parametry użytkowe (wraz z lambdą i klasą reakcji na ogień), potwierdza Europejska Ocena Techniczna ETA i certyfikat CE. Ekologiczny charakter celulozy Ekovilla oraz jej bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, poświadczaja Deklaracja Środowiskowa EDP.

Przeznaczenie:

Izolacja celulozowa Ekovilla jest izolacją cieplną z włókien celulozowych, która jest produkowana z papieru gazetowego w dopracowanej technologii recyclingowej. Materiałem źródłowym dla izolacji cieplnej jest drewno, którego doskonałe właściwości docenia się już od tysięcy lat. Ekovilla wytwarzany jest w Finlandii na najnowocześniejszych instalacjach produkcyjnych w Europie.

Dostępne opakowania:

Ekovilla pakowany jest w 14 kg worki foliowe z PE. Układane są one na standardowych europaletach, po 24 worki każda, co umożliwia szybki załadunek i rozładunek transportu.

NAJBARDZIEJ PRZYJAZNY ŚRODOWISKU

Celuloza Ekovilla jest najbardziej przyjaznym środowisku materiałem termoizolacyjnym. Emituje do atmosfery minimalne ilości CO2 i zużywa znikome ilości energii pierwotnej w procesie produkcji. Jest bezpieczna dla ludzi i natury.

Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD

Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration) spełnia wymagania normy EN 15804. Została stworzona wspólnie z europejskim stowarzyszeniem producentów celulozy ECIA na podstawie analizy cyklu życia produktu 14 firm, stanowiących znakomitą część branży celulozowej.

Uśrednione i wspólne wyniki są wpisane w moduły, dzięki czemu deklaracja ma zastosowanie na terenie Unii Europejskiej i pozwala na elastyczny dobór wskaźników LCA na potrzeby projektów budów i termomodernizacji.

Eko-punkty dla Ekovilla

Eko-punkty dla Ekovilla to potwierdzenie, że celuloza to najbardziej ekologiczny materiał termoizolacyjny wg „Bilansu ekologicznego w sektorze budowlanym”.

„Bilans ekologiczny w sektorze budowlanym” (oryg. „Ökobilanzdaten im Baubereich”) to dokument stworzony przez trzy szwajcarskie organizacje: KBOB, eco-bau i IBP. Dokument dostępny jest na publicznej platformie internetowej i przedstawia tabelaryczne zestawienie tzw. „punktów szkodliwości środowiskowej” (UBP). Punkty szkodliwości środowiskowej przyznawane są materiałom budowlanym na podstawie:

  • zużycia energii pierwotnej w procesie produkcji;
  • zużycia energii pierwotnej w procesie utylizacji; oraz
  • emisji gazów cieplarnianych do atmosfery towarzyszącej tym procesom.

Wśród wszystkich materiałów termoizolacyjnych, których wpływ na środowisko pokazano w bilansie, celuloza uzyskała miano najbardziej przyjaznego środowisku materiału termoizolacyjnego.

Celuloza zużywa w procesie produkcji i utylizacji najmniejszą ilość całkowitej i nieodnawialnej energii pierwotnej oraz emituje najmniejszą ilość CO2 do atmosfery, dzięki czemu w porównaniu z innymi materiałami termoizolacyjnymi uzyskała najmniejszą ilość punktów szkodliwości środowiskowej.

Warto zwrócić uwagę na różnice między celulozą a materiałami z nią konkurującymi, czyli wełną skalną i szklaną oraz pianką poliuretanową (PUR/PIR), które w tabeli wyróżniono szarym tłem. Szczególna przepaść widoczna jest w przypadku pianek poliuretanowych, które uzyskały ponad 20-krotnie większe zużycie energii pierwotnej i emisję gazów cieplarnianych niż celuloza.

Tabela 1: Punktacja UBP (punkty szkodliwości środowiskowej), zużycie całkowitej i nieodnawialnej energii pierwotnej oraz emisja gazów cieplarnianych dla materiałów termoizolacyjnych wg Ökobilanzdaten im Baubereich 2009/1: 2014. Im niższy wynik, tym bardziej ekologiczny materiał izolacyjny.

Numer ID

Materiał izolacyjny

Gęstość

Jednostka odniesienia

Punkty szkodliwości środowiskowej (UBP’13)

Energia pierwotna

Emisja gazów cieplarnianych

całkowita

nieodnawialna

kg/m3

 –

UBP

MJ oil-eq

MJ oil-eq

kg CO2-eq

10.011

Wermikulit

65-140

kg

567

6,7

6,53

0,425

10.012

Perlit

65-140

kg

914

16,8

16,2

1,01

10.001

Wełna szklana

20-100

kg

1790

35,5

26,7

1,12

10.002

Płyta korkowa

120

kg

1680

51,5

23,9

1,34

10.003

Żywice fenolowe (PF)

40

kg

6490

127

125

6,23

10.004

Polistyren ekspandowany (EPS)

15-40

kg

5030

106

105

7,53

10.005

Polistyren ekstrudowany (XPS)

30-35

kg

10400

100

98,6

13,9

10.006

Pianka poliuretanowa (PUR/PIR)

30

kg

6200

105

102

7,18

10.007

Szkło piankowe

100-165

kg

1050

26,4

19,5

1,18

10.008

Wełna skalna

32-160

kg

1130

16,6

15,4

1,1

10.009

Płyta pilśniowa

140

kg

596

36,4

11,2

0,439

10.010

Celuloza

35-60

kg

427

4,65

3,76

0,257

źródło: Ökobilanzdaten im Baubereich 2009/1: 2014, Stand Oktober 2014, Switzerland

Miano najbardziej przyjaznego środowisku termoizolatora, przyznane celulozie w „Bilansie ekologicznym” w 2014 roku, to kolejne potwierdzenie, że celuloza jest izolacją, która spełnia najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i wykazuje najlepszą możliwą wydajność w zakresie ochrony środowiska i ograniczenia strat energii.

W najnowszych badaniach Oekobilanzdaten im Baubereich 2009/1:2016 celuloza osiągnęła również doskonały wynik, będąc najbardziej ekologicznym izolatorem dla dachów, stropodachów i przestrzeni połaci dachowych.

Ekologiczny aspekt wykorzystania Ekovilla przejawia się na każdym etapie cyklu życia produktu, począwszy od jego wytworzenia, poprzez okres użytkowania, aż po ponowne użycie bądź utylizację. Sprawia to, że trudno znaleźć inny materiał izolacyjny, który byłby równie przyjazny dla ludzi i dla środowiska naturalnego.