Proces produkcji celulozowego materiału izolacyjnego Ekovilla

Celuloza

Ekovilla - proces powstawania celulozowego materiału izolacyjnego

Wełna celulozowa Ekovilla produkowana jest  w Finlandii przez firmę Ekovilla Oy. Ekovilla to materiał izolacyjny, który powstaje z recyklingu makulatury z gazet codziennych. Na samym początku makulatura zostaje odpowiednio posortowana. W następnych krokach zostaje poddana procesom rozdzierania i rozdrabniania aż do uzyskania postaci izolujących płatków celulozy. Proces produkcji jest przyjazna środowisku ograniczając do minimum zużycie energii i wody– w przeciwieństwie do procesu wytwarzania konwencjonalnych izolacji.

Sama celuloza jest produktem łatwopalnym i wrażliwym na działanie szkodników oraz grzybów. Żeby uodpornić nasz produkt izolacyjny na działanie ognia i insektów, podczas produkcji dodaje się do niego wodorotlenek glinu i kwas borny. Dzięki zaawansowaniu naszej technologii produkcji materiału izolacyjnego Ekovilla. zmniejszyliśmy udział tych dodatków. Są one biodegradowalne i przyjazne środowisku i dlatego też nasz materiał celulozowy może być kompostowany.

Ekovilla pakowana jest w 14 kg. worki foliowe. Układane są na standardowych europaletach, po 54 worki każda, co umożliwia szybki załadunek i rozładunek transportu. Każda paleta jest foliowana i może być składowana na otwartej przestrzeni bez obawy przed zamoczeniem. W jeden zestaw transportowy wchodzi do 16 palet, czyli maksymalnie 864 worków o łącznej wadze 12 096 kg. Ze względu na wzrastające koszty transportu zalecamy maksymalne załadunki.

Czym jest celuloza?

Celuloza jest uniwersalnym budulcem i najpowszechniej występującym związkiem organicznym. Zapewnia ściankom komórek roślinnych odpowiednią odporność. Wytrzymałość drewna na rozerwanie to zasługa szczególnych właściwości celulozy. A kiedy komórka roślinna umiera, celuloza jest rozkładana przez mikroby i enzymy.

To właśnie celuloza i specjalny proces jej przetwarzania sprawiają, że Ekovilla jest materiałem izolacyjnym o doskonałych i unikalnych właściwościach konstrukcyjnych.

Recykling

Pozostałości sypkiego materiału termoizolacyjnego, takiego jak Ekovilla, można łatwo zebrać (np.: Verstaerkerem – Wzmacniaczem) po zakończeniu wdmuchiwania. Zmagazynowanie i ponowne użycie nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.