
Docieplenia budynków - jak wykonać oraz metody i miejsca instalacji celulozy Ekovilla, naturalnej izolacji z celulozy

Ekovilla to wełna celulozowa, która jest ekologicznym i przyjaznym środowisku materiałem izolacyjnym.
Celuloza Ekovilla jest instalowana w budownictwie jedno i wielorodzinnym jako materiał dociepleniowy i dźwiękoizolacyjny. Jest również stosowana w budynkach biurowych i przemysłowych.
Docieplenie wełną celulozową Ekovilla wykonywane jest w technologii pneumatycznej przy użyciu maszyn firmy X-Floc. Technologia wdmuchiwania zachowuje ciągłość warstwy izolacyjnej, szczelnie wypełnia przegrodę i eliminuje występowanie mostków termicznych i konwekcyjnych.

Technologia pneumatycznej instalacji celulozy umożliwia wdmuchiwanie wełny celulozowej Ekovilla jako izolacji:
- stropodachów;
- połaci dachów płaskich;
- skosów połaci dachowych, w tym skosów poddaszy użytkowych;
- stropów i podłóg;
- ścian wewnętrznych,
- w tym ścianek działowych;
- ścian zewnętrznych.
Praktyka wyróżnia trzy podstawowe metody montażu wełny celulozowej:
- otwarte nadmuchiwanie materiału na poziomych powierzchniach płaskich (np. w przestrzeni stropodachu); stosujemy gęstość zasypową od 26 kg/m3.
- wdmuchiwanie wewnątrzszczelinowe, czyli wdmuchiwanie w zamknięte przegrody, np.: za płyty z karton-gipsu na skosach poddasza lub między płyty gipsowo-kartonowe w ściankach działowych. W przegrody o nachyleniu do 60 st. wdmuchujemy z gęstością zasypową od 43 kg/m3. Podczas docieplania ścian stosujemy gęstość od 55 kg/m3. Przy tak zagęszczonym materiale nie występuje zjawisko osiadania.
- natryskiwanie metodą na mokro (np.: na łuki kopuł w kościołach lub na ściany i stropy w domach szkieletowych drewnianych) z użyciem dysz natryskowych, wody i niekiedy kleju; celuloza Ekovilla nakładana jest z gęstością do 35 kg/m3.
