Ocieplenie dachu krytego papą na deskowaniu

Wiele razy poruszaliśmy sprawę konieczności należytego zabezpieczenia przegrody przed nieporządanym działaniem wilgoci. Nadzwyczaj problematyczne okazuje się to w przypadku konstrukcji zamkniętych dyfuzyjnie, gdzie przepływ pary wodnej na zewnątrz przegrody jest utrudniony lub nawet niemożliwy. W tego typu konstrukcjach higroskopijne właściwości celulozy Ekovilla decydują o trwałości budynku.

Doskonałym uzasadnieniem na problematyczność tego rodzaju konstrukcji jest budynek, który miał możliwość ocieplać jeden z naszych autoryzowanych wykonawców. Dom, który nam powierzono posiadał skomplikowaną konstrukcję dachu. Warstwę pokrycia tworzyła papa na deskowaniu. W dodatku inwestor ostatecznie ma zamiar pokryć konstrukcję darnią, uzyskując w ten sposób rodzaj dachu zielonego. Konstrukcja ta pięknie wpisuje się w otoczenie krajobrazu, aczkolwiek jest sporym wyzwaniem dla instalatorów i projektantów, o czym niestety miał okazję przekonać się zleceniodawca prac.

Izolowanie domu granulatem celulozy przy wykorzystaniu maszyny X-Floc Minifant M99

Z początku zdecydowano się na wariant ocieplenia dachu, który niemalże doprowadził do nieodwracalnego uszkodzenia konstrukcji. Dach ocieplono wełną mineralną, ułożoną pod warstwą folii paroizolacyjnej. W związku z dużym skomplikowaniem przegrody postanowiono również na przeprowadzenie natrysku pianką PUR. Dach wykonany w ten sposób nie poradził sobie z wilgocią, co doprowadziło do zniszczenia warstwy izolacji. 
Już po pierwszym sezonie dostrzeżono nastąpienie procesów gnilnych w warstwie wełny mineralnej. Ponadto pianki użyte do ocieplenia dachu i jego skomplikowanych elementów wydzielały sporą ilość niebezpiecznych substancji nawet po pół roku od wykonania izolacji. Związki te poza oczywistą szkodliwością dla zdrowia człowieka wydzielały również nadzwyczaj nieprzyjemny zapach. Przedstawione problemy sprawiły, że Inwestor zwrócił się do Derowerk z prośbą o pomoc.

Granulat wełny celulozowej

Na szczęście dysponujemy ekologicznym systemem ociepleń, który bardzo dobrze sprawdza się nawet w tak ciężkich przypadkach. Materiał izolacyjny Ekovilla posiada właściwości, które umożliwiają mu absorbować do 15% pary wodnej, bez żadnych strat na jakości warstwy izolacji. Następnym koniecznym materiałem, który gwarantuje odpowiednią pracę konstrukcji w warunkach podwyższonej wilgotności jest folia aktywna o zmiennym oporze dyfuzyjnym isofloc active. Dzięki zmiennemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego sd w zakresie od 0,25 do 10 m. pozwala ona na odparowanie wilgoci z przegrody w okresie letnim i nie dopuszcza do napływu nadmiaru pary wodnej w miesiącach zimowych. Isofloc active w połączeniu z celulozą sprawdza się fantastycznie jako ochrona przed wilgocią. Co więcej, w połączeniu z taśmami uszczelniającymi SIGA gwarantuje szczelność powietrzną budynku na najwyższym poziomie. Isofloc active bardzo dobrze sprawdza się również z innymi materiałami izolacyjnymi, jednakże biorąc pod uwagę opcje pokrycia dachu darnią, która dodatkowo utrudnia odpowiedni przepływ wilgoci, zastosowanie tej folii z wełną mineralną tworzy groźbę powstania szkód budowlanych. Potwierdzeniem tych słów są badania przeprowadzone przez niemieckie uczelnie techniczne. W ich wyniku wykazano wady zastosowania wełny mineralnej w konstrukcji dachu zielonego. 

Wadliwa instalacja izolacyjna wykonana z pianki PUR

Wykonanie ocieplenia dachu stanowiło spore wyzwanie. Trzeba było usunąć wełnę mineralną jak i nałożone wcześniej pianki. Szczęśliwie wilgoć nie spenetrowała jeszcze konstrukcji drewnianej, dzięki czemu po kilku dniach suszenia można było zabierać się do pracy. Od wewnątrz ułożono folię isofloc active, która została uszczelniona taśmami SIGA Sicrall i SIGA Rissan. Pod folię wdmuchnięto izolację celulozową. Pomimo trudności zadania powierzonego naszemu wykonawcy, udało się szybko i kompleksowo wykonać zleconą pracę, a to za sprawą profesjonalnego przygotowania oraz dużego doświadczenia. Ważną rolę odegrała w tym przypadku wydajność maszyny Minifant DS-Pro, którą wdmuchiwano materiał izolacyjny.
Problemy z  poprzednim rozwiązaniem zachęciły inwestora do wykonania testu szczelności powietrznej Blower Door. Budynek przeszedł test pomyślnie. Jest to zasługa użycia materiału celulozowego w połączeniu z folią isofloc active. Duże znaczenie dla prawidłowego uszczelnienia konstrukcji dachu miało również zastosowanie taśm uszczelniających SIGA. Sprawdziły się one świetnie jako trwałe połączenie warstwy paroizolacyjnej i konstrukcji drewnianej. Celuloza Ekovilla posiada wysoką wartość parametru oporności na przepływ powietrza. Ta właściwość materiału zabezpiecza przed powstaniem ruchów konwekcyjnych powietrza oraz pozwala uzyskać wysokie parametry izolacyjności termicznej i akustycznej.

Ułożona folia isofloc activ zostałą zaklejona taśmami firmy SIGA

Certyfikat M1 osiągnięty przez celulozę Ekovilla jest najwyższym z możliwych do uzyskania. Jest potwierdzeniem braku możliwości emisji szkodliwych substancji. Jest to gwarancja, że sytuacja z uwalnianiem toksycznych gazów przez pianki PUR, nie powtórzy się w przypadku zastosowania izolacji z celulozy.
Przedstawiony przypadek jest kolejnym potwierdzeniem na niezawodność stosowania celulozy w połączeniu z systemem szczelności powietrznej SIGA oraz folią isofloc. Jest również przestrogą dla wykonawców, projektantów oraz inwestorów. Warto wybrać najlepszy wariant docieplenia, aby uniknąć problemów i niepotrzebnych wydatków. 

Zachęcamy do kontaktu. Skonsultuj się z profesjonalistami i uniknij kłopotów!