Derowerk Stropy

Strop nad piwnicą lub garażem podziemnym – jak dostosować do wymagań przepisów?

Rozwiązanie: Izolacja natryskowa niepalną wełną mineralną Thermacoustic TC-417.

W blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak duże placówki edukacyjne, szpitale oraz galerie handlowe, piwnice i garaże podziemne muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Termoizolacja stropów chroni ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu z podziemnych części budynku, zapewnia też pożądane niższe temperatury w piwnicach. Jak wykonać tę termoizolację skutecznie i zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi? Sprawdzonym rozwiązaniem jest natrysk niepalnej wełny mineralnej TC-417 na stropy piwnic i podziemnych garaży.

Dlaczego termoizolacja stropów piwnic i podziemnych garaży jest koniecznością?

Części podziemne budynków „kradną” ciepło z budynku. Co roku generuje to straty ekonomiczne i naraża mieszkańców i użytkowników najniższych kondygnacji na nieprzyjemne, niezdrowe doznania „zimnej podłogi”.

Brak izolacji stropów piwnic i garaży podziemnych może powodować straty nawet 15% ciepła – co powoduje ogromne marnotrawstwo pieniędzy wydanych na ogrzewanie.

Jakie są wymagania dla stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi?

Zgodnie z „Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, współczynnik przenikania ciepła U dla stropów nad piwnicami nieogrzewanymi ma wynosić odpowiednio 0,25, 0,30 i 1,00 W/(m2·K) dla temperatur pomieszczenia ogrzewanego znajdujących się nad nimi: ti ≥ 16˚C, 8˚C ≤ ti < 16˚C oraz ti ≤ 8˚C.* Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Istniejące budynki, dotychczas nie zabezpieczone, należy zatem poddać termomodernizacji, a nowo powstające projektować i realizować zgodnie z wytycznymi norm budowlanych.

Izolowanie piwnicznych stropów nowych bloków wełną mineralną TC-417 przebiega szybko i sprawnie, ponieważ ekipy wykonawcze mają swobodny dostęp do całej, pustej jeszcze przestrzeni.
*http://www.cieplej.pl/imgturysta/file/doe/doe2016/2dzien/01_%20Adam%20Ujma.pdf

Kryterium U = 0,25 W/(m2·K) można osiągnąć przy zaaplikowaniu na stropie betonowym warstwy zaledwie 12 cm izolacji TC-417 dzięki parametrowi przenikania ciepła tego materiału λ = 0,035 W/mK.

Ocieplenie wełną Thermacoustic TC-417 – STROP ŻELBETOWY 

Strop nad piwnicą lub garażem podziemnym Derowerk Schemat

Kolejne warstwy:
1. materiał izolacyjny TC-417
2. płyta żelbetowa 14 cm
3. wylewka betonowa 3 cm
4. podłoga drewniana 2 cm

Współczynnik przenikania ciepła U Łączna grubość warstwy izolacji TC-417
[W/m2K] [cm]
0,45 6
0,30 10
0,25 12

Zobacz również, jak ocieplić inne typy stropów.

Dlaczego wełna mineralna Thermacoustic TC-417 sprawdza się na podziemnych stropach?

Wełna mineralna Thermacoustic TC-417 to śnieżnobiały, lekki, włóknisty materiał o właściwościach termo-akustycznych.

Charakteryzuje go:

  • bezkonkurencyjny współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/mK
  • najwyższa klasa reakcji na ogień – A1
  • wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku αw = 1,0
  • doskonała przyczepność do podłoży takich jak: beton, drewno, płyta gipsowo-kartonowa, ceramika, blacha stalowa i aluminiowa
  • odporność na rozwój grzybów
  • śnieżnobiały kolor, który rozjaśnia ciemne piwniczne wnętrza
  • możliwość natryskowego malowania na dowolne barwy.

Wełna mineralna TC-417, aplikowana metodą natryskową, dopasowuje się do nieregularnych kształtów podłoża, eliminując mostki cieplne. Zadaj pytanie ekspertowi Derowerk poprzez formularz >>

Jak działa wełna mineralna Thermacoustic TC-417?

Wełna mineralna TC-417 jest maszynowo natryskiwana na mokro, z roztworem kleju, który wiąże materiał z podłożem, tworząc stabilną warstwę związanych włókien, które niwelują mostki termiczne.

Trwała otulina stropu sprawia, że ciepło z ogrzewanych pomieszczeń nie przenika w dół do miejsc, w których powinien panować chłód (ze względu np. na usytuowanie magazynów w częściach podziemnych budynków).

Po upływie czasu potrzebnego na wyschnięcie natryśniętej otuliny, warstwę termoizolacyjną można natryskowo pomalować na dowolny kolor. Zapewnia to planowany efekt estetyczny, spójny z aranżacją reszty podziemnej przestrzeni. Ma to znaczenie zwłaszcza przy nowych, prestiżowych realizacjach w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej (np. galeriach handlowych).

W jakich obiektach zastosowano TC-417?

Obiekty referencyjne dla wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 w Europie i na świecie obejmują m.in. w tak prestiżowe inwestycje, jak Uniwersytet Columbia Nowy Jork, Stadion Jets / Giants New York / Metlife Stadium, Manhattanville Campus, Washington Nationals Stadium, Toronto Pearson International Airport. Niepalną wełnę TC-417 zastosowano także w budynkach zabytkowych, edukacyjnych i osiedlach mieszkaniowych w Portugalii i Holandii.

Strop nad piwnicą lub garażem podziemnym Derowerk

Kto wykonuje natrysk wełny Thermacoustic TC-417 na stropy podziemne?

Aplikacja wełny mineralnej TC-417 wymaga doświadczenia. Rekomendujemy realizację prac z przeszkolonymi ekipami Ogólnopolskiej Sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk. Skontaktuj się w sprawie wyceny termomodernizacji piwnic lub termoizolacji garaży podziemnych.

W Polsce materiał termoakustyczny TC-417 jest coraz częściej wybierany ze względu jego niepalność, izolacyjność termiczną, świetne parametry izolacji dźwiękowej oraz szybkość montażu, pozwalającą na terminowe oddawanie do użytku nowych inwestycji. Lista obiektów referencyjnych dla TC-417 dostępna jest tutaj >>

PODSUMOWANIE:

Co zyskujemy poprzez docieplenie stropów piwnic lub garaży podziemnych wełną mineralną Thermacoustic TC-417?

  • Zgodność z wymogami przepisów budowlanych
  • Ochronę ogrzewanych pomieszczeń nad piwnicą czy garażem podziemnym przed ucieczką ciepła
  • Poprawę ogólnego bilansu energetycznego dla całego budynku
  • Szczelną, bezspoinową warstwę ocieplenia
  • Likwidację efektu „zimnej podłogi”
  • Znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania
  • Zabezpieczenie podłoży o różnych, nawet nieregularnych kształtach
  • Ochronę przed odgłosem silników nad garażami podziemnymi i hałasem urządzeń pracujących w piwnicach bloków mieszkalnych
  • Ochronę przed działaniem ognia dzięki klasie reakcji na ogień A1
  • Zachowanie pożądanego chłodu w piwnicach
  • Bezpieczeństwo stosowania w miejscach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (zapewniony przez badania emisji LZO w Krajowej Aprobacie Technicznej ITB).

Derowerk jest wyłącznym partnerem handlowym kanadyjskiej firmy Thermacoustic Industries Ltd. na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Derowerk rekomenduje ekipy wykonawcze, przeszkolone w zakresie instalacji izolacji natryskowej TC-417.

Chcesz wiedzieć więcej o technologii natrysku wełny mineralnej TC-417?
Zadzwoń: +48 603 914 083. Zapraszamy do składania zapytań przetargowych. Wybierz materiał TC-417, gwarantujący trwałość i skuteczność ochrony najniższych kondygnacji przed zimnem i hałasem.