Seminarium po raz piąty popularyzujące wiedzę o wełnie celulozowej!

Otwarte seminaria naukowo-techniczne-termoizolacje i dociepleniaJuż od 2008 r. Zbigniew Białas, szef łódzkiej firmy FHU Derowerk, organizuje otwarte seminaria naukowo-techniczne popularyzujące wiedzę o wełnie celulozowej. Ich wyjątkowość wynika z faktu, że jak dotąd są to jedyne w Polsce takie spotkania poświęcone temu materiałowi i technikom jego aplikacji.

Ta ze wszech miar cenna inicjatywa daje okazję do poznania i poszerzania niezbędnej praktycznej wiedzy budowlanej z wybranej dziedziny materiałoznawstwa i fizyki cieplnej budowli. Prelegentami są zawsze specjaliści praktycy wywodzący się z najlepszych w Europie firm zajmujących się produkcją wełny celulozowej (Dämmstatt) oraz sprzętu do wdmuchiwania granulowanych izolacji (X-floc GmbH). Firma Derowerk jest ich wyłącznym przedstawicielem na Polskę i oficjalnym partnerem handlowym na kraje Europy Wschodniej.

Seminarium celulozowe-docieplenia i izolacjeDo 2010 roku uczestników takich spotkań gościł Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Borki” k/Tomaszowa Mazowieckiego usytuowany pośród lasów otaczających Zalew Sulejowski. W roku 2011 po raz pierwszy miejscem spotkania był Ośrodek Wypoczynkowo-Hotelowy ,,Prząśniczka” zlokalizowany w Łodzi w Lesie Łagiewnickim, będącym największym miejskim kompleksem leśnym w Europie (jego obszar 1205 ha).
Tutaj w dniach 19-20 maja przebywali przedstawiciele firm budowlanych, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych z różnych zakątków Polski. Było to już piąte, a więc jubileuszowe spotkanie. Po raz trzeci odbywało się pod hasłem „Ocieplanie domów z Błękitnym Aniołem.

Błękitny anioł- docieplenia i izolacjeWarto w tym miejscu nadmienić, że „Błękitny Anioł” to najwyższy pod względem prestiżu znak środowiskowy w Niemczech („Blaue Engel Umweltzeichen”), który honorowany jest także w krajach Unii Europejskiej. Gwarantami tej jakości są: Federalny Urząd Ochrony Środowiska (Umwelt Bundes Amt), Niemiecki Instytut Jakości i Certyfikacji RAL (Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung) oraz Federalne Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Przyrody i Bezpieczeństwa Atomowego (Bundesministerium für Umwelt, Naturschutz und Reaktorsicherheit). Jury wymienionych instytucji na podstawie kompleksowych badań jakościowych przyznaje ten znak tym wyrobom i produktom (między innymi z branży budowlanej), które spełniają wysokie standardy norm pod względem ochrony zdrowia, klimatu, wody i zasobów naturalnych. Wełna celulozowa produkowana przez firmę Dämmstatt jak dotąd jest pierwszym i jedynym materiałem termoizolacyjnym na rynku europejskim, który sprostał takim rygorystycznym warunkom.

V seminarium celulozwe-FHU DerowerkFormuła spotkania obejmowała wykłady, prezentacje i konsultacje, które poprowadzili: Carola Zellmer, zajmująca się w firmie Dämmstatt technologią produktu i marketingiem oraz Axel Greiner reprezentujący firmę X-floc GmbH. Wełna celulozowa, zwłaszcza produkowana w Dämmstatt, to cenny materiał termoizolacyjny o wyjątkowych cechach użytkowych niewystępujących gdzie indziej. Okazuje się np., że wełna celulozowa ma najlepsze parametry wytrzymałości na ogień. W trakcie wykładu p. Carola przedstawiła film ukazujący test ogniowy przeprowadzony na wybranych produktach: płytach izolacyjnych ze styropianu, wełny mineralnej szklanej, wełny mineralnej skalnej oraz granulatu celulozowego z Dämmstatt, który powstrzymywał ogień przez 30 min 19 s. i zdecydowanie zdystansował tzw. konkurencję. Druga była wełna kamienna (14 min 45 s), trzecia wełna szklana (8 min 48 s), a czwarty styropian (6 min 32 s).

Natryskiwanie celulozy-docieplenia i izolacjeZ zainteresowaniem wysłuchano wykładu p. Axela o sukcesach firmy X-floc, których najlepszym dowodem jest wysoka dynamika wzrostu produkcji i sprzedaży produkowanych przez nią maszyn i urządzeń do wdmuchiwania i natrysku izolacji celulozowych. Firma kładzie nacisk, aby jej sprzęt był najlepszy na świecie pod względem wydajności i łatwości obsługi – i to jej się udaje. A jak on działa? – można było się przekonać na pokazie plenerowym na przykładzie dwóch maszyn: Minifancie M99 (3,6kW/230V) oraz Zellofancie M95 (4,7kW/400V). Podczas ich prezentacji demonstrowano wybrane techniki aplikacji celulozowych prowadzone jak zawsze od lat według klasycznych metod „blown-in” (wdmuchu „na sucho” – materiał izolacyjny wdmuchiwany jest w przestrzeń między elementami konstrukcji), „open blow” (nadmuchu bezpośrednio na strop) oraz „spray-on” (natrysku „na mokro” – ocieplaną powierzchnię napyla się włóknami celulozy zwilżonymi zdyspergowanym spoiwem klejącym je do podłoża, a nadmiar usuwa mechaniczną raklą).

V seminarium celulozowe-docieplenia i izolacje Jak zawsze przy takich spotkaniach była okazja do rozmów. Przede wszystkim analizowano praktyczną stronę i opłacalność stosowania ociepleń z wełny celulozowej, zarówno ze strony nakładów finansowych, jak też długofalowych efektów termomodernizacyjnych. I coraz więcej specjalistów, wykonawców i inwestorów dołącza do grona zwolenników ekologicznych dociepleń celulozowych.

 

Podobne tematy:
– Izolacja Cieplna Latem – Izolacja Termiczna
– Izolacja cieplna budynku w miesiącach jesienno-zimowych

Zobacz produkty:
Montaż paroprzepuszczalnych folii na ściany
– Zellofant M95 – podstawowa maszyna do wszystkich metod wdmuchiwania izolacji
– EM300 – potężna wydajność w kompaktowej formie