Podsumowanie wiosennego szkolenia z technik wdmuchiwania celulozowych materiałów izolacyjnych
Wiosenne szkolenie z technik wdmuchiwania materiałów izolacyjnych, które odbyło się 19 kwietnia 2018 w Łodzi, zgromadziło dwudziestu fachowców, działających w branży budowy i ocieplania domów.
Część teoretyczna odbyła się w hotelu Tobaco, gdzie uczestnicy poznawali i omawiali rolę folii paroizolacyjnych i membran o zmiennym oporze dyfuzyjnym, w konstruowaniu bezpiecznych i efektywnych energetycznie przegród oraz zgłębiali tajniki fizyki budowli, budowy maszyn do wdmuchiwania, specyfikę materiałów izolacyjnych.
Omawialiśmy wykorzystanie wełny celulozowej isofloc F w budynkach energooszczędnych i termomodernizacjach, zachowanie materiałów ociepleniowych w kontakcie z ogniem i wilgocią, a także izolacyjność akustyczną celulozy.
Porównywaliśmy dokładność i czasochłonność wykonywania termoizolacji z użyciem materiałów stałokształtnych (w płytach, rolkach, matach) i sypkich (takich jak granulat celulozowy), instalowanych metodą wdmuchiwania.
W części praktycznej szkolenia, przeprowadzonej w magazynach Derowerk, uczestnicy samodzielnie wdmuchiwali wełnę celulozową isofloc F w zamknięte przegrody demonstracyjne oraz wykonywali nadmuch otwarty, używając do tego maszyny Minifant 99 z firmy X-FLOC. Uczyli się również dobierać parametry gęstości do ocieplania skosów poddaszy użytkowych, a także innych przegród w ocieplaniu budynków.
Wydajność i łatwość obsługi maszyn do wdmuchiwania X-FLOC sprawiła, że po zakończeniu szkolenia jeden z jego uczestników złożył zamówienie na maszynę. Sezon na ocieplanie budynków się rozkręca, czas więc na decyzje usprawniające i radykalnie przyspieszające prace termoizolacyjne.
Odrębną część szkolenia stanowił blok zagadnień związanych ze szczelnością powietrzno-wiatrową budynków. Ciepły dom, zależnie od jego konstrukcji, wymaga zabezpieczenia foliami paroizolacyjnymi lub inteligentnymi membranami (np. firm SIGA czy isofloc), a także uszczelnienia wszelkich łączeń montażowych trwałymi taśmami i klejami (w tym do ciepłego montażu okien). Uczestnicy mogli sprawdzić, jak działają m.in. tak innowacyjne produkty, jak szwajcarska membrana SIGA Majrex® z technologią Hygrobrid®.
Kolejna edycja szkolenia przez Derowerk odbędzie się jesienią 2018 r. – już teraz zachęcamy do udziału.