Od czego zależy cena ocieplenia stropodachu? [I czy warto negocjować?]

Cena wykonania ocieplenia stropodachu zależy od klasy wykonawcy oraz ilości i  jakości materiału izolacyjnego (potwierdzonej dokumentacją techniczną) oraz czasu eksploatacji danego rozwiązania. Warto świadomie przeanalizować wszystkie składowe wyceny. 

CENA to słowo-wytrych, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i satysfakcja inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba brać pod uwagę? Jak to wygląda w przypadku ocieplania wełną celulozową? Kiedy „taniej” wcale nie znaczy taniej, a „drożej” naprawdę się opłaca?

Skąd się bierze cena wykonania ocieplenia? Jak ona jest kalkulowana?

Wykonawcy usług termoizolacyjnych mają różne strategie cenowe. Część z nich pobiera opłatę za już samą wycenę wykonania usługi (ponieważ jest to związane zazwyczaj z wizją lokalną, poświęcenia czasu, kosztów dojazdu oraz dokonania pomiarów i obliczeń).

Kolejnymi punktami wyceny jest zakres robót, metoda wykonania ocieplenia, a także stopień skomplikowania prac. Jeszcze inny element stanowi cena materiału izolacyjnego. I na koniec – ilość materiału, jaką trzeba będzie zainstalować. 

JAKOŚĆ musi kosztować

Każdy rynek podzielony jest na segmenty – od segmentu premium, z najwyższą jakością (i adekwatnie wysoką ceną), po segment najniższej ceny (i jakości).

Nabywcy zwykle szukają towarów i usług świadomie, zgodnie ze swoimi preferencjami.

Jeśli wybierają według klucza „niskiej ceny”, ponoszą konsekwencje swoich decyzji. Godzą się np. na nie udokumentowane (lub po prostu kiepskie) parametry materiału ociepleniowego, niesatysfakcjonującą trwałość użytkową, a niekiedy również na wykonanie usługi z krótkim okresem gwarancji i w zaniżonej jakości.

Decydując się na droższe rozwiązania, klient wybiera wysoką jakość – zarówno samego materiału, jak i standardu wykonania: staranność, dłuższy okres gwarancji oraz potwierdzenie osiągnięcia zakładanych efektów termoizolacyjnych (np. przy pomocy kamery termowizyjnej). Wysoka klasa materiału i standardu wykonania decyduje o jakości i trwałości całego rozwiązania ociepleniowego.

Dla wymagającego klienta, który wybrał ocieplenie budynku wełną celulozową, kluczowy będzie okres trwałości użytkowej materiału, a także potwierdzone Europejską Oceną Techniczną parametry: lambda, ciepło właściwe i wartość osiadania (od których zależy ilość koniecznego do zainstalowania materiału), a także wysoka klasa reakcji na ogień). Ważne będzie również przeszkolenie i praktyczne doświadczenie wykonawcy, potwierdzone udokumentowanymi realizacjami referencyjnymi.

W jakie pułapki może wpaść inwestor przy wycenach usług termoizolacyjnych i termomodernizacyjnych?

ocieplenia stropodachu cena

1. Pułapka niskiej ceny materiału izolacyjnego.

Pozornie im niższa cena materiału, tym tańsza powinna okazać się usługa termoizolacyjna. Jednak niska cena za kg to sygnał ostrzegawczy dla inwestora, któremu opłaca się zadać pytania:

 • Jaka jest trwałość użytkowa materiału izolacyjnego? (dla najlepszych, np. isofloc F, jest to minimum 50 lat).
 • Jaka jest wartość osiadania danego materiału (od % osiadania zależy ilość kilogramów, jakie trzeba będzie wbudować – im niższa wartość osiadania, tym lepiej; dla najlepszych materiałów wynosi ona 8%).
 • Jaką lambdę (udokumentowaną europejską oceną techniczną) ma izolator? Jaką warstwę izolacyjną trzeba będzie zamontować, by przy danej lambdzie osiągnąć zakładane parametry ciepłochronne przegrody?
 • Jakie jest ciepło właściwe granulatu celulozowego (potwierdzone badaniami)?
 • Jaką klasę reakcji na ogień ma brana pod uwagę wełna celulozowa?
 • Czy np. nie ma przeciwwskazań do stosowania danego materiału w przestrzeni stropodachów wentylowanych? (dla wełny celulozowej Bs2-d0 jest dobrą klasą reakcji na ogień).

Opłaca się przeanalizować wszystkie parametry danego materiału – ten droższy może okazać się znacznie lepszą inwestycją, bo zapewni bezpieczeństwo, będzie go trzeba użyć mniej i będzie służył dłużej (nawet 50 lat, jak w przypadku wełny celulozowej isofloc F).
Dzięki temu wykonawca może dać nam dłuższą gwarancję na wykonane prace.

2.   Pułapka tańszego wykonawcy

W tę pułapkę łatwo się złapać, gdy inwestor jest przyparty do muru założeniami budżetowymi. Dlatego przestrzegamy przed angażowaniem ekip o nieudokumentowanym doświadczeniu, bez praktyki, wiedzy merytorycznej i profesjonalnego sprzętu (np. wydajnych maszyn do wdmuchiwania). Do tak odpowiedzialnego zadania opłaca się wybrać ekipę, która ma za sobą udane realizacje o zakresie zbieżnym z naszymi potrzebami. Doświadczenie wykonawców budują różnorodne prace – od stosunkowo prostego swobodnego nadmuchu na stropy nowych budynków, poprzez termomodernizacje stropodachów czy wdmuchiwane docieplenia dachów o skomplikowanej konstrukcji.

3. Pułapka dokumentacji

Wykonawcy zazwyczaj mają swoje preferowane materiały izolacyjne, którym są wierni. Dlatego będą przekonywać do nich inwestora, podpierając argumenty „papierami” (które niekiedy bywają wyłącznie przekazem marketingowym, nie potwierdzonym rzetelnymi badaniami).

Jakie dokumenty mają należytą rangę i są gwarantem wiarygodności dla inwestora?

 • Certyfikat CE
 • Europejska Ocena Techniczna (wg niej producenci wystawiają Deklarację Właściwości Użytkowych). Jest to dokument, któremu można ufać, gdyż podane w nim wartości są potwierdzone restrykcyjnymi badaniami uznanych instytucji certyfikujących. Warto wybierać materiał izolacyjny spośród tych, które mają Europejską Ocenę Techniczną (ETA).
 • Certyfikaty ekologiczne – np. NaturePlus i FSC.

Co powinno znaleźć się w dokumentach technicznych, by były one godne zaufania? 

 • Klasa reakcji na ogień NRO („materiał nie rozprzestrzeniający ognia”), np.  B-s2, d0
 • Wartość deklarowana współczynnika przewodzenia ciepła lambda (dla najlepszych materiałów celulozowych λD = 0,037 W/mK)
 • Dane dot. odporności na rozwój pleśni
 • Osiadanie (im niższa jego wartość, tym lepiej – np. 8% dla izolacji ułożonej metodą swobodnego nadmuchu).

Sprawdź dokumentację techniczną dla produktu celulozowego isofloc F do wykonywania warstw izolacyjnych.

Czy warto negocjować cenę usługi termoizolacyjnej?

W biznesie zawsze warto rozmawiać. Dzięki rozmowom poznajemy kluczowe wartości, na których zależy obu stronom ewentualnej transakcji. Co się liczy dla klienta – inwestora? Czy ważny jest czas, przez jaki będzie służyć rozwiązanie termoizolacyjne? Oszczędności wynikające długofalowo z zainstalowanego ocieplenia? Czy twarda „cena za kg”, bez refleksji, co ona za sobą niesie? Na ile ważne jest bezpieczeństwo pożarowe? Brak konieczności wykonywania kosztownych poprawek? Wysoka jakość wykonanych prac i idąca za nią gwarancja wykonawcy?

Przed negocjacjami trzeba zrobić listę aspektów, na których najbardziej zależy inwestorowi. Tylko wówczas jest szansa na świadomy wybór – zarówno materiału izolacyjnego, jak i wykonawcy ocieplenia. I tylko wtedy można ominąć czyhające pułapki.

Potrzebujesz informacji w sprawie ocieplenia budynku metodą wdmuchiwania? Zadzwoń od razu: +48 42 636 12 54, +48 603 910 589 albo napisz: derowerk@derowerk.pl