II Seminarium Szkoleniowe w Borkach 16-17.X.2008 r.
Nasza firma kontynuuje ambitne zadanie upowszechniania świadomości społecznej o pożytkach wynikających ze stosowania papierowej włóknocelulozy do ociepleń, zwanej niekiedy zwyczajnie materiałem izolacyjnym z celulozy.
Pierwsze otwarte spotkanie w tej sprawie z osobami, które zainteresowane byłyby poznaniem na miejscu związanych z nią technicznych i technologicznych szczegółów miało miejsce w dniach 19-20 czerwca 2008 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym BORKI k/Tomaszowa Mazowieckiego.
Przy II Seminarium postanowiliśmy zachować wybrane miejsce spotkania, znane za sprawą swego usytuowania nieopodal Zalewu Sulejowskiego pośród przepięknych kompleksów leśnych. Jego termin przypadł na czas od 16 do 17 października 2008 r. W spotkaniu uczestniczyli nasi stali regionalni partnerzy handlowi oraz grono nowicjuszy zainteresowanych takimi technologiami dociepleń. Zaszczycili obecnością goście specjalni: pan Ulrich Becker, który piastuje funkcję dyrektora handlowego w firmie Dämmstatt W.E.R.F. GmbH z Berlina oraz dyrektor handlowy firmy Nordiska Ekofiber Polska, pan Daniel Gołębiowski. Na spotkaniu był obecny pan Sławomir Zieliński, prekursor w stosowaniu izolacji celulozowej w Polsce. Na takiej konferencji nie mogło również zabraknąć przedstawiciela prasy branżowej i swoją obecnością zaszczycił nas pan redaktor Jacek Sawicki z miesięcznika naukowo-technicznego „Izolacje”.
Problematyka spotkania nawiązywała do kwestii teoretycznych i praktycznych. Najpierw obecni zapoznani zostali z właściwościami fizykochemicznymi i użytkowymi włóknocelulozy (w tym także produkowanej przez firmę Dämmstatt). Późniejszy program zajęć wypełniły plenerowe pokazy aplikacji izolacji włóknocelulozowych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu firmy X-Floc (przypomnijmy, że nasza firma jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę produktów obu tych firm).
Prezentację popularno-naukową poprowadził Ulrich Becker, który zapoznał zebranych z charakterystycznymi cechami papierowej włóknocelulozy: czym ona jest, jakie ma właściwości i jak sprawdza się w eksploatacji przy różnych warunkach cieplno-wilgotnościowych na konkretnych obiektach. Dowiódł przy tym, że jest to materiał izolacyjny spełniający w budowli różne funkcje. Po wprowadzeniu w pustki ścian trójwarstwowych, a także w strefy wewnętrznych przestrzeni stropów i skosów poddaszy znakomicie poprawia własności termoizolacyjne ocieplanych obiektów. Tezę swoją oparł na wnioskach wynikających z ponad 90-letnich doświadczeń w świecie podczas eksploatacji budynków docieplanych z jej pomocą, w tym także na bazie produkowanej w jego firmie od 1994 roku „Celulozy z Daemmstatt”.
Jego wystąpienie ze wszech miar przekonało, że warto ją stosować, ponieważ później przy eksploatacji budynku materiał ten wnosi z sobą wiele korzyści dla fizyki budowli. Obok znaczącej poprawy izolacji termicznej docieplanych nią przegród zachowuje także znakomite cechy dyfuzyjne i wentylacyjne stanowiące o komforcie klimatu pomieszczeń, podwyższa w przegrodach stopnie ognioodporności i izolacyjności akustycznej oraz zachowuje swój nietoksyczny charakter. Produkt nie zawiera szkodliwych dodatków chemicznych, nie butwieje, a nadto nie ulega działaniu tak destrukcyjnych czynników biologicznych jak: bakterie, pleśnie, glony, grzyby, szkodniki drewna (insekty i gryzonie), bo nie stanowi dla nich pożywki i – co ważne – zawsze pozostaje biologicznie czysty.
W konstrukcjach drewnianych zachowuje właściwości bakteriobójcze, a przy tym szybko osusza zagrzybione podłoża i jednocześnie je konserwuje. Jego mankamentem w polskich warunkach pozostaje tylko poczucie niedoceniania wspomnianych zalet przez rynek budowlany, wszak architekci, projektanci, wykonawcy i użytkownicy budynków z niedowierzaniem przyjmują informacje o takich zaletach i mając wybór… częściej sięgają po alternatywną wełnę mineralną i styropian.
Tymczasem izolacja z włóknocelulozy nie tylko łączy w sobie ich zalety, ale jeszcze znacznie poszerza ten zakres, będąc materiałem izolacyjnym istotnie przyjaznym środowisku. W drugiej części prezentacji przedstawione zostały aspekty techniczne instalacji Celulozy: przede wszystkim system maszyn do wdmuchiwania i przetwarzania izolacji. Podejście systemowe jest wynikiem ponad dziesięcioletnich badań firmy X-floc nad optymalizacją procesu wdmuchiwania termoizolacji. Ten rozdział, pod nieobecność Axela Greinera znakomicie poprowadził Robert Zaorski. Przedstawił filmy szkoleniowe ilustrujące złożoność problemów związanych z metodą wdmuchiwania oraz fachowe rozwiązania Firmy X-FLOC. Za swój wykład został nagrodzony oklaskami. Następnie rozgorzała poszerzająca wiedzę dyskusja.
Atrakcją plenerowych pokazów stanowiła demonstracja agregatu Minifant M99 D wraz z akcesoriami firmy X-Floc przeznaczonego do przetwarzania, nadmuchiwania i wdmuchiwania luźnych materiałów izolacyjnych do szczelin przegród budowlanych metodami „open blow” (nadmuchu na sucho, otwartego nadmuchiwania) i „blow-in” (wdmuchiwania wewnątrz-szczelinowego), jak też natrysków „mokrej” włóknocelulozy na płaszczyznę metodą „spray-on”, określanej także jako CSO. Prezentację natryskiwania Celulozy metodą na mokro przeprowadzili wybrani Goście, mający po raz pierwszy praktyczny kontakt z taką technologią. Dowiedli tym samym, że ta właściwa Celulozie technologia montażu nie sprawia trudności pod warunkiem stosowania wysokiej klasy agregatów do wdmuchiwania i końcówek do natryskiwania, oraz odpowiedniej jakości materiału izolacyjnego.
Spotkanie przebiegało w miłej i bezdeszczowej atmosferze. Nad jego oprawą czuwał niezawodny jak zwykle pan Zbyszek Białas – siła sprawcza całego przedsięwzięcia, który na co dzień kieruje firmą Derowerk.
Pobyt w Borkach uatrakcyjnił leśny spacer nad Zalew Sulejowski. Dla wielu być może stanowiło to ostatnią sposobność w tym do relaksu wynikającego z bezpośredniego obcowania z pięknem odchodzącej tegorocznej jesieni.
Przeczytaj także:
– Ocieplenie poddasza i ocieplenie dachów – zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi informacjami dotyczącymi ociepleń poddaszy i ociepleń dachów
– Docieplenie stropodachu wentylowanego
– 6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku
Podobne tematy:
– Ocieplanie budynków celulozą
– Ocieplanie domów prefabrykowanych
Zobacz produkty:
– Folia paroizolacyjna do ścian zewnętrznych i membrany fasadowe
– Ocieplenie domu celulozą – zdrowsze powietrze wokół Ciebie
– PORÓWNANIE METOD OCIEPLANIA BUDYNKÓW pod kątem PRACOCHŁONNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI